Wynajem kontenerów – 5 przykładów zastosowania

Wynajem kontenerów to bardzo użyteczna w branży budowlanej usługa, dzięki której w łatwy i szybki sposób możliwe jest zapewnienie pracownikom zaplecza socjalnego i magazynowego. Okazuje się jednak, że wynajem kontenerów sprawdzi się nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych sytuacjach. Przedstawiamy 5 pomysłów na wykorzystanie różnych rodzajów kontenerów, które można wynająć.

1. Wynajem kontenerów na budowę

Najbardziej popularne zastosowanie wynajmu kontenerów to zapewnienie pomieszczeń zaplecza budowy. Warto jednak tutaj wspomnieć o różnych rodzajach kontenerów, które są wynajmowane. Okazuje się bowiem, że kontenery na budowie mogą być wykorzystane do pełnienia różnorakich funkcji w zależności od ich typu:

  • kontenery magazynowe – występują najczęściej w rozmiarze 20 stóp, czyli 6 x 2,4 metra. Zbudowane są z grubej blachy i wyposażone w szerokie dwuskrzydłowe drzwi. Umożliwiają przechowywanie materiałów budowlanych, narzędzi oraz urządzeń. Dzięki ładowności ponad 28 ton można w nich magazynować nawet najcięższe materiały.
  • kontenery biurowe – jak sama nazwa wskazuje używane są na budowie jako zaplecze biurowe. Mogą to być pojedyncze kontenery lub zestawy zbudowane z wielu modułów. W takim zestawie oprócz pomieszczeń biurowych mogą się znaleźć także pomieszczenia sanitarne, kuchnie, czy sale konferencyjne. Kontenery biurowe są oczywiście izolowane i wyposażone w grzejniki, instalację elektryczną lub klimatyzację
  • kontenery socjalne – cała grupa kontenerów, które służą jako zaplecze socjalne dla pracowników fizycznych. Po wyposażeniu ich w szafki BHP można w nich urządzić na przykład szatnie. Inne zastosowanie to jadalnia, czy pomieszczenia do odpoczynku.
  • kontenery sanitarne – występują w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb najemcy. Mogą to być na przykład kontenerowe umywalnie z prysznicami lub przenośne toalety
  • stróżówki – małe kontenery przeznaczone dla stróżów i ochrony, dzięki którym zapewnimy ochronę przed kradzieżą i niepowołanym wstępem na budowę.
kontenery biurowe na budowie
kontenery biurowe na budowie

 2. Wynajem kontenerów na tymczasowe biuro firmy

Czasami dochodzi do sytuacji kiedy zmuszeni jesteśmy poszukać zastępczej lub dodatkowej przestrzeni dla pracowników naszej firmy. Jeżeli remontujemy biuro naszej siedziby, albo rozbudowujemy je, warto skorzystać z możliwości stworzenia tymczasowych biur z wynajętych kontenerów. Potrzeba stworzenia dodatkowej przestrzeni biurowej może pojawić się również przy wszelkiego rodzaju jednorazowych lub sezonowych projektach wymagających zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Kontenery wystawa
Kontenery wystawa

Wynajem kontenerów to rozwiązanie elastyczne, gdyż w razie potrzeby bardzo szybko i łatwo możemy zwiększyć powierzchnię takiego tymczasowego biura dostawiając kolejne moduły, a w momencie kiedy ich już nie potrzebujemy równie szybko zamówić ich odbiór. Ponadto obiekty zbudowane z kontenerów biurowych zapewniają standard zbliżony do tradycyjnego budynku i mogą być wyposażone we wszelkie niezbędne elementy wyposażenia jak klimatyzacja, meble biurowe, sanitariaty a także posiadać pełniące różne funkcje pomieszczenia jak kuchnie, sale konferencyjne, czy sale narad.


3. Wynajem kontenerów jako punkt handlowy


Kolejną branżą w której doskonale sprawdzi się wynajem kontenerów jest handel. Ze względu na fakt, że wiele produktów sprzedawanych jest sezonowo wymagają one lokali, które uruchamiane są tylko na okres ich sprzedaży. W takim przypadku wynajem kontenerów handlowych pozwala na ograniczenie kosztów, które związane są z całorocznym utrzymywaniem stacjonarnego budynku. Ponadto kolejna cecha kontenerów – ich mobilność sprawia, że kontenery handlowe można dostarczyć w różne nietypowe miejsca, jak na przykład plaże, place miejskie, czy targi.

Kontener handlowy na targach
Kontener handlowy na targach

Kontenery handlowe przeznaczone na wynajem zbudowane są w taki sposób, że jedna lub więcej ścian jest całkowicie przeszklona zapewniając możliwość odpowiedniego wyeksponowania towaru. Wynajem kontenerów handlowych sprawdzi się również w przypadku wszelkich akcji promocyjnych, czy eventowych.

4. Wynajem kontenerów podczas wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw

Podczas dużych koncertów lub wydarzeń kulturalnych wynajmowane kontenery mogą pełnić różnorodne funkcje. Zazwyczaj są to obiekty pomocnicze niezbędne podczas każdej większej imprezy, jak garderoby, kasy biletowe lub punkty informacyjne. Zdarza się jednak, że kontenery wykorzystuje się w bardziej spektakularny sposób tworząc z nich na przykład elementy scenografii.

Kontenery magazynowe jako element scenografii podczas Baltic Crop Games
Kontenery magazynowe jako element scenografii podczas Baltic Crop Games

5. Wynajem kontenerów podczas sytuacji kryzysowych

Kontenery mogą być również wynajmowane podczas wszelkich nietypowych i kryzysowych sytuacji, kiedy konieczne jest w bardzo krótkim czasie zorganizowanie dodatkowych obiektów specjalnego przeznaczenia. Przykładem wziętym z naszego codziennego życia są mobilne punkty pobrań diagnostyki – tzw. punkty wymazowe zorganizowane w kontenerze do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment