Jak projektować przestrzenie biurowe?

Jak projektować przestrzenie biurowe?

Podczas projektowania biur należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a pomieszczenia, w których na co dzień będzie przebywać sporo osób, powinny być tworzone ze szczególną starannością.

Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia estetyki czy oszczędności miejsca, ale przede wszystkim efektywności pracowników i ich dobrego samopoczucia.

Co brać pod uwagę przy projektowaniu biur?

Projektant tworzący wizualizację przestrzeni biurowej powinien zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • liczba osób, które będą w danym pomieszczeniu lub budynku pracować,
  • rodzaj wykonywanej pracy (czy to ma być call center, czy raczej miejsce pracy kreatywnej i zespołowej),
  • rodzaj najmu lub własności,
  • trendy i nowoczesne rozwiązania.

Wielkość zespołu pracującego na danej powierzchni ma wpływ przykładowo na ilość stołów w kuchni, kawiarni lub stołówce, ilość biurek czy toalet, z kolei branża lub typ zadań pracowników może oznaczać zastosowanie dźwiękoszczelnych pomieszczeń czy ścianek działowych o podwyższonych właściwościach akustycznych.

Biuro dostosowane do firmy

Ostatni dylemat to kwestia elastyczności danej przestrzeni – jeżeli adaptuje się wynajmowane biuro z polecenia właściciela nieruchomości, przydatnym jest zaplanowanie go tak, aby mogło być dostosowywane do potrzeb kolejnych najemców. Zmiany w tendencjach na rynku nieruchomości usługowych mogą sprawić, że dana firma będzie potrzebować tylko pięciu pomieszczeń zamiast dwudziestu. W takiej sytuacji możliwość przekształcenia reszty w dochodową strefę coworkingową jest dużym plusem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poza aspektami estetyczno-funkcjonalnymi przy projektowaniu biura należy wziąć pod uwagę też aspekty BHP. Przydadzą tu się Polskie Normy oraz Kodeks Pracy, a w razie wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą od spraw BHP. Dobrej jakości zaawansowany system wentylacyjny, który umożliwia ewakuację pracowników w przypadku pożaru, to podstawa. Do przemyślenia również są klatki schodowe i rodzaj materiału na podłogach. Błyszczące płytki nie zawsze będą najbardziej bezpiecznym podłożem.

Ta garść pomysłów na pewno ułatwi projektowanie przestrzeni biurowych, które będą przyjazne zarówno środowisku, jak i właścicielom nieruchomości oraz pracownikom. Więcej o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w biurze, można przeczytać na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/82459/nowoczesne-przestrzenie-biurowe/.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment