Jakie są różnice w standardach bloczków z betonu komórkowego?

Beton komórkowy jest materiałem murowym o szerokim zastosowaniu. Występuje on w postaci bloczków zapewniających wysoką ergonomię prac murarskich. Można je wykorzystywać do murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych oraz nienośnych, ścian piwnic, ścian ogniowych i innych kompleksowych przegród murowych. Bloczki z betonu komórkowego obecne na polskim rynku w rezultacie wieloletniego doświadczenia produkcyjnego reprezentują bardzo wysokie standardy jakościowe. Jednak mogą istnieć drobne różnice standardów. Dwoma najistotniejszymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę, analizując te różnice, są: tolerancja wymiarowa oraz tolerancja gęstości. To jakie są różnice pomiędzy różnymi standardami bloczków z betonu komórkowego przedstawiamy na przykładzie produktów znajdujących się w ofercie H+H.

Dostępne standardy bloczków H+H

W Systemie Budowy H+H dostępne są bloczki wytwarzane w trzech standardach jakościowych: Gold+, Gold oraz Silver. Oprócz różnych tolerancji wymiarowych oraz tolerancji gęstości istnieje wiele innych cech różnicujących beton komórkowy. Przygotowując się do wyboru materiału ściennego należy mieć świadomość, że jest tylko jednym z czynników, które powinno się wziąć pod uwagę. W zestawieniu z mnogością parametrów fizycznych okazuje się wcale nie być argumentem najważniejszym.

Bloczki z betonu komórkowego w różnych standardach jakościowych

Najdokładniejszym standardem jakości bloczków z betonu komórkowego H+H jest standard Gold+, który obejmuje elementy ścienne o najwyższej tolerancji wymiarowej – TLMB (różnica na wysokości pomiędzy poszczególnymi elementami wynosi maksymalnie +/- 1 mm). Standard Gold+ to również wąski zakres tolerancji gęstości: +/- 25 kg/m3, charakterystyczny dla wysokiego reżimu produkcyjnego. Elementy te cechuje również największa wytrzymałość na ściskanie w odpowiednich klasach gęstości.

Drugi standard, to standard Gold, w którym produkowane są elementy ścienne wysokiej jakości. Standard Gold to również najdokładniejsza tolerancja wymiarowa, taka sama jak w standardzie Gold+ (TLMB, z różnicą na wysokości +/- 1 mm). Zakres tolerancji gęstości dla standardu Gold jest jednak większy i wynosi +/- 50 kg/m3. Bloczki Gold z betonu komórkowego mają standardową wytrzymałość na ściskanie.

Trzeci poziom standardu bloczków z betonu komórkowego Systemu Budowy H+H to H+H Silver. To standard obejmujący wciąż wysoką tolerancję wymiarową TLMA, w której różnica na wysokości poszczególnych bloczków dochodzi do +/- 2 mm, a zakres tolerancji gęstości w ich przypadku to podobnie jak w standardzie Gold +/- 50 kg/m3. Mają one typową wytrzymałość na ściskanie.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment