Uważaj na czad!

Czad to inaczej tlenek węgla będący produktem niepełnego spalania węgla, drewna, ropy i gazu ziemnego. Jest to gaz bezwonny i toksyczny. Dlatego też jest on taki niebezpieczny.

Jak powstaje czad?

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa organicznego, np. węgla. Zjawisko niepełnego spalania paliwa powstaje w przypadku niewydolnej wentylacji pomieszczenia w którym jest urządzenie grzewcze.

Jak możemy się zatruć tlenkiem węgla?

Ponieważ jest to gaz bezwonny i toksyczny, nie jesteśmy w stanie wcześniej zareagować na jego obecność. Zatruć się możemy tam gdzie jest słaby dopływ świeżego powietrza lub niesprawny system kominowy. Może to być kotłownia, łazienka z boilerem gazowym, kominek w salonie, piece grzewcze i kuchenne. Wszystkie te urządzenia jeżeli nie mają odpowiedniego dopływu powietrza i/lub niesprawny system kominowy mogą produkować czad. Czadem możemy się także zatruć jak uruchomimy w zamkniętym garażu silnik samochodu.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o zbyt dużej ilości czadu we wdychanym powietrzu, mogą przypominać objawy przeziębienia i należą do nich: ból głowy i osłabienie, zawroty głowy, senność, duszność, ucisk w klatce piersiowej, nudności i wymioty. Długotrwała ekspozycja na tlenek węgla może powodować: silny ból głowy i osłabienie, zaburzenia czynności mięśni, osłabienie pamięci, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Jak zabezpieczyć się przed czadem?

Pierwsze i najważniejsze to dbałość o sprawność kominów i wentylację pomieszczeń. Zaprośmy raz do roku kominiarza, by zbadał nasz komin i go przeczyścił. W czasie takiej wizyty warto także się spytać jak ocenia dopływ świeżego powietrza do pieca, kominka.
Drugie to zainstalować w pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi detektory czadu. W przypadku przekroczenia pewnego progu będziemy od razu powiadomieni o obecności czadu w pomieszczeniu. Należy wtedy natychmiast wyjść z pomieszczenia i zapewnić dopływ świeżego powietrz do niego.

Może to wydawać się śmieszne ale warto mieć czujnik czadu w sypialni, nawet jeżeli nie ma tam pieca. Ostrzeże on nas zawczasu jeżeli w domu zacznie wzrastać stężenie dwutlenku węgla.

Należy pamiętać, że czujnik czadu nie jest wieczny i należy go wymieniać co dwa trzy lata, a na pewno gdy zadziała ostrzegając nas.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment