Trawy zimozielone – poznaj najpiękniejsze odmiany

Trawy zimozielone - poznaj najpiękniejsze odmiany

Zima w ogrodzie także może być piękna! Nie chodzi nam tutaj jedynie o obecność puszystego i białego śniegu. Niektóre odmiany traw ozdobnych pozostają zielone także zimą i to one cudownie stroją uśpiony ogród. Poznaj najpiękniejsze odmiany traw zimozielonych razem z Ogrodową Galerią – jedynym w swoim rodzaju miejscem, gdzie roślinność jest doceniana także w czasie śnieżnych mrozów.

Trawy zimozielone – do ogrodu i na balkon

Kojarzysz cudownie uspokajający dźwięk delikatnych kęp traw ozdobnych, kołyszących się na wietrze. Zimą wcale nie musisz rezygnować z tej ogrodowej przyjemności! Także podczas tej mroźnej i śnieżnej pory roku możesz wprowadzić u siebie romantyczny i relaksujący nastrój! Trawy zimozielone cieszą się ogromnym zainteresowanie, ze względu na swoją dekoracyjną formę. Są łatwe w uprawie, co szczególnie cieszy początkujących ogrodników.

Trawy zimozielone w ogrodzie – turzyce

Turzyca morrowa ‘Variegata’ to odmiana trawy ozdobnej zimozielone
Turzyca morrowa ‘Variegata’ to odmiana trawy ozdobnej zimozielone

Nie ulega wątpliwości, że do grona najpiękniejszych traw ozdobnych należą wdzięczne turzyce. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są zimozielone. Jedną z odmian, która cieszy oko także zimą jest turzyca morrowa ‘Variegata’. Jej zielone liście na brzegach są białe – tworzą wąskie, lekko wygięte liście. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. W okresie kwitnienia (kwiecień) zachwyca nas żółtymi, dość sporymi pręcikami. Jest to odmiana wrażliwa na mróz, dlatego warto posadzić ją na stanowisku osłoniętym od wiatru, np. w pobliżu wyższych krzewów czy budynków. Pięknie prezentuje się posadzona obok zimozielonych różaneczników.

Niebieska trawa zimozielona – kostrzewa sina

Kostrzewa sina ‘Blauglut’ jest niezwykle ozdobną trawą w czasie zimy
Kostrzewa sina ‘Blauglut’ jest niezwykle ozdobną trawą w czasie zimy

Do zimozielonych traw w naturze należy także kostrzewa sina, zwana również popielatą. Pięknie prezentuje się w zimowym ogrodzie w formie obwódki lub rozrzucona między kamieniami w ogrodzie skalnym. Kostrzewa sina ‘Blauglut’ to cudowna trawa ozdobna zimozielona. Jej charakterystyczne niebiesko-popielate liście wspaniale prezentują się na tle białego śniegu. Jest trawą mało wymagającą, dzięki czemu jest bardzo często wybierana przez początkujących ogrodników. W ogrodzie warto połączyć ją z jałowcem płożącym ‘Icee Blue’.

Trawy ozdobne zimozielone – drżączka średnia

Drżączka średnia to trawa ozdobna zimozielona pięknie prezentująca się pośród śniegu
Drżączka średnia to trawa ozdobna zimozielona pięknie prezentująca się pośród śniegu

Drżączka średnia to efektowna delikatna trawa ozdobna. Bardzo często sadzona jest w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne i delikatne kwiatostany. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Liście tej trawy występują w intensywnie zielonym kolorze. Charakteryzują się także szorstkimi brzegami. Jest trawą zimozieloną, dzięki czemu stanowi wspaniałą zimową dekorację również zimą.

Trawy zimozielone – postaw na nie w swoim ogrodzie

W szerokiej gamie gatunków traw ozdobnych istnieje wiele ciekawych roślin o zimozielonym ulistnieniu. Są one bardzo dekoracyjne i bez wątpienia warte do posadzenia na ogrodowej rabacie. Będą atrakcją nie tylko w okresie późno jesiennym oraz wczesno zimowym, ale także podczas wegetacji, zwłaszcza że wiele z nich charakteryzuje się barwnymi liśćmi.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment