Rodzaje systemów grzewczych: pompy ciepła, kotły, modułowe systemy kominkowe

W jaki sposób można ogrzać dom? Istnieją różne rozwiązania. Może w tym pomóc odpowiedni kocioł, pompa ciepła, kominek czy ogrzewanie elektryczne.

Kotły

Do ogrzewania budynku można zastosować różne kotły w zależności od tego, co będzie stanowić paliwo. Mogą być opalane węglem, drewnem, peletami, olejem opałowym, propanem, gazem ziemnym. Ogrzewanie węglowe jest tańsze niż gazowe, za to przy gazowym nie ma konieczności obsługi kotła. W wielu gospodarstwach nie ma jednak możliwości ogrzewania gazem ziemnym, ponieważ z dala od miast nieopłacalna jest rozbudowa sieci gazowej.

Korzystne może być zastosowanie kotła na pelety, czyli granulat wytwarzany z drzewnych odpadów, ponieważ jest to paliwo łatwiejsze niż węgiel nie tylko w użyciu, ale też transporcie i magazynowaniu. Kotły opalane peletami są w wysokim stopniu zautomatyzowane.

Systemy kominkowe

Dodatkowym źródłem ciepła w domu może być kominek. Spośród innych metod ogrzewania wyróżnia się tym, że oprócz dawania ciepła stanowi też element dekoracyjny, który może podnieść walory estetyczne wnętrza. Systemy grzewcze Schiedel dają możliwość instalacji kominka w domu przy zastosowaniu rozwiązań modułowych. Chodzi o połączenie w jednym systemie kominka i komina, sprawiające, że nie jest potrzebna dodatkowa przestrzeń montażowa. Montaż jest uproszczony i szybki – nie zajmuje więcej niż godzinę.

Raczej trudno sobie wyobrazić, by kominek miał stanowić jedyne źródło ogrzewania dla domu, jednak, produkując dodatkowe ciepło, może się przyczynić do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, wykorzystujące energię cieplną, znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, wody i powietrza. Jej działanie opiera się na przemianach fizycznych, takich jak parowanie, skraplanie, sprężanie i rozprężanie.

Taki sposób ogrzewania jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. W dodatku działa praktycznie bezobsługowo, trzeba tylko odpowiednio ustawić regulator. To inwestycja, która dość szybko się zwraca, bo w ciągu 5-7 lat. Pompa ciepła to żywotne urządzenie, mogące działać nawet do 50 lat. Przy takim ogrzewaniu niższe są też koszty budowy domu, ponieważ nie trzeba budować komina ani magazynu na opał.

Pompa taka jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. W jej działaniu duży udział ma energia z odnawialnych źródeł jak wiatr czy energia słoneczna. Warto dodać, że pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła służącym do ogrzania budynku – na ogół nie potrzebuje wsparcia innych urządzeń.

Ogrzewanie elektryczne

Ten typ ogrzewania jest najdroższy w eksploatacji. Sama inwestycja jest tania, ponieważ nie wykonuje się kotłowni, instalacji centralnego ogrzewania i komina. Można za stosunkowo niedużą kwotę zakupić dobre grzejniki elektryczne i zrobić ogrzewanie podłogowe.

Sama inwestycja jest więc niedroga, ale, jak powiedzieliśmy, gdy przychodzi do eksploatacji, sprawa nie przedstawia się już tak dobrze. Za kilowatogodzinę energii do ogrzewania trzeba będzie zapłacić trzykrotnie więcej niż za wytworzenie tej samej energii w tanim w eksploatacji kotle na węgiel czy drewno.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Rodzaje systemów grzewczych: pompy ciepła, kotły, modułowe systemy kominkowe”

  1. Darek

    Ciekawe ile kosztuje eksploatacja takiej pompy ciepła

Leave a Comment