Montaż pali CFA – najważniejsze informacje

Pale CFA jako elementy konstrukcyjne są chętnie wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budowlanych. Znajdują zastosowanie zwłaszcza jako elementy fundamentów głębokich, jako że mogą zostać zamontowane nawet na głębokości 20m. Co należy o nich wiedzieć?

Pale CFA – zastosowanie

Pale CFA wykorzystywane są z powodzeniem do budowy fundamentów i innych podstawowych elementów konstrukcyjnych. Coraz częściej stosuje się je przy stawianiu ekranów akustycznych. Są uniwersalne przez to, że sprawdzają się w większości gruntów – nawet w piasku czy glinie, łatwo się z nimi łączą. Są odpowiednie także w przypadku gruntów wodonośnych.

Pale CFA są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu sprawdzają się świetnie nawet przy budowie mostów. Ich zaletą jest także niska cena – dzięki temu, że są tanie i łatwo dostępne, ich popularność zapoczątkowana w latach 90. stale rośnie. To nie koniec zalet: montaż pali przebiega po cichu – a dzięki temu pale są często wykorzystywane w budowach proekologicznych i przy rozbudowywaniu istniejących już budynków mieszkalnych, w których nadmierny hałas mógłby przeszkodzić mieszkańcom.

Jak zamontować pale CFA?

Do montażu wymagany jest sprzęt wiertniczy i odpowiednie wiertła –  montaż wymaga zastosowania wiertnicy pionowej. Ruchem obrotowym pogrąża się go w ziemi na wybraną głębokość. Następnym krokiem jest wprowadzenie poprzez rdzeń mieszanki betonowej. Mieszanka w wyniku działania ciśnienia otwiera otwór umiejscowiony w dolnej części świdra. Wywiercony otwór powinien być wypełniony pod ciśnieniem – dzięki temu nie wystąpi niepożądane zjawisko odprężenia gruntu. W następnym kroku wyjmuje się świder i wprowadza odpowiednie zbrojenie.

Montaż pali przebiega szybko i jest stosunkowo tani. Jeden pal można zamontować w ciągu kilkudziesięciu minut. W celu montażu należy zaopatrzyć się w wiertnice poziomą i świdry dostosowane specjalnie pod pale CFA. Świdry do pali CFA dostępne są w typowych dla nich średnicach w granicy Ø300- Ø800. Dodatkowo do zestawu świdrów dołączana jest głowica urabiająca.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment