Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła? Grafiki pochodzą z https://pixabay.com

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania ma w naszym klimacie ogromne znaczenie – sezon grzewczy to niemal połowa roku. Warto więc stawiać na rozwiązania, które są nie tylko efektywne, ale również ekologiczne i opłacalne. Spośród wielu możliwości, jakie mamy obecnie, na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła. Cieszą się zresztą coraz większą popularnością. Czy warto się zdecydować na montaż pompy? Jeśli tak, to dlaczego?

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła, Grafiki pochodzą z https://pixabay.com

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które pozyskują energię w nieco inny sposób. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rozwiązania, które cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pozyskuje energię z gruntu. Dzięki temu jest niezwykle efektywna, nawet podczas bardzo niskich temperatur powietrza. Jej wydajność zależy oczywiście od rodzaju gruntu, w którym dokonuje się montażu.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła pozyskują ciepło ze zbiorników wodnych oraz studni. Charakteryzuje je duża wydajność. Niestety, niektóre elementy pomp wodnych korodują, trzeba więc brać pod uwagę konieczność wykonywania prac konserwacyjnych.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest rozwiązaniem najłatwiejszym w montażu oraz najtańszym. Niestety, nie jest tak efektywna, jak pozostałe dwa rodzaje pomp, dlatego w czasie najmroźniejszych miesięcy wymagać może wsparcia dodatkowym źródłem energii cieplnej.

Opłacalność pompy ciepła

Opłacalność pompy ciepła, Grafiki pochodzą z https://pixabay.com

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze, a więc kosztów. Czy pompy ciepła są opłacalne? Odpowiedź brzmi – tak! Wystarczy spojrzeć na roczne koszty ogrzewania. W przypadku średniej wielkości domu, ogrzewając go pompą powietrzną wydamy ok. 3500 zł. Tymczasem koszt ogrzewania elektrycznego to 9000 zł, a olejem opałowym ok 6400 zł.

Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?

Jedną z najbardziej opłacalnych, a jednocześnie skutecznych metod ogrzewania, są bez wątpienia powietrzne pompy ciepła. Dlaczego warto je wybrać? Przede wszystkim, ich montaż jest łatwiejszy, niż w przypadku pomp gruntowych – mogą zostać wykorzystane niezależnie od tego, na jakim terenie znajduje się budynek mieszkalny. To jednak nie wszystko. Powietrzna pompa ciepła jest przyjazna środowisku oraz łatwa w obsłudze. Jeśli połączymy jej działanie z fotowoltaiką, możemy znacznie zmniejszyć zużycie energii, a jednocześnie cieszyć się pełnią komfortu cieplnego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że powietrzna pompa ciepła w czasie letnich miesięcy może służyć nam do ochładzania pomieszczeń.

Montaż pomp ciepła na terenie Szczecina i okolic

Wiemy już, że montaż pompy ciepła to dobra inwestycja, która pozwoli nam cieszyć się ekologiczną, czystą energią, a jednocześnie zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu. Aby jednak mieć pewność, że pompa będzie idealnie dopasowana do potrzeb naszego gospodarstwa domowego, warto współpracować z profesjonalistami, którzy wykorzystują nowoczesne urządzenia znanych i cenionych producentów. Jedną z takich firm, która oferuje instalacje pomp ciepła na terenie Szczecina i okolic, jest marka Ciepły Dom. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która może poszczycić się wieloma udanymi realizacjami. Wiedza oraz profesjonalizm, którą się wyróżnia, sprawiają, że jest ona w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Grafiki pochodzą z https://pixabay.com

Możesz także przeczytać

Leave a Comment