Czym różni się pompa ciepła typu monoblok od pompy ciepła split?

Czym różni się pompa ciepła typu monoblok od pompy ciepła split?

Wśród dostępnych źródeł ogrzewania, możemy wyróżnić urządzenia obsługowe i bezobsługowe. Te pierwsze wymagają naszej stałej uwagi, dokładania opału, kontrolowania temperatury. Te drugie są wolne od tych zajmujących obowiązków, więc w ostatnich latach zyskują na coraz większej popularności. Cenione są zwłaszcza pompy ciepła, które występują w dwóch najważniejszych odsłonach – jako modele monoblok i split. Czym się różnią?

Pompy ciepła – najpopularniejsze modele

Mając swój własny dom, musimy zapewnić sobie komfortowe warunki do życia, czyli takie, żeby niczego nam nie zabrakło. Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. To absolutna podstawa dla normalnego funkcjonowania. Wiele osób korzysta z tradycyjnych rozwiązań, paląc w kotle na paliwo stałe, bo to rozwiązanie jest dość ekonomiczne. Ale tylko pozornie, bo za rzekomymi oszczędnościami kryją się liczne mankamenty, jak konieczność zakupu opału, przygotowania go, codziennego rozpalania, składowania drewna czy węgla itp. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć zakup pompy ciepła. To, co prawda, większa inwestycja, ale szybko się zwróci. Nie ma też potrzeby obsługi pompy ciepła. To czyste, niezawodne źródło energii. Wśród najpopularniejszych modeli dostępne są:

  • Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok, urządzenie złożone z jednej jednostki, w której znajduje się cały układ chłodniczy;
  • Pompy ciepła powietrze-woda typu split, składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej, wyposażonej w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wewnętrznej – ze skraplaczem.

W kolejnych akapitach przyjrzymy im się bliżej, pokazując więcej różnic, jakie między nimi występują. Finalnie pomożemy wybrać odpowiedni model do Twojego domu!

Pompa ciepła typu monoblok – charakterystyka i zalety

Pompa ciepła typu monoblok jest bardzo popularna wśród użytkowników. Montowana na zewnątrz budynku, ma estetyczną konstrukcję, zapewnia izolację akustyczną oraz termiczną. Jak sama nazwa wskazuje – monoblok – tworzy ją tylko jednostka zewnętrzna, w której znajduje się cały układ chłodniczy. Jej źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne. 

To model zapewniający szereg korzyści:

  • Oszczędność miejsca wewnątrz budynku, bo cały osprzęt pozostaje na zewnątrz;
  • Poziom mocy akustycznej wynosi od 53 do 66 dB, więc pompa pracuje cicho;
  • Bezpieczeństwo – nie ma ryzyka rozszczelnienia. Nie wymaga kontroli szczelności;
  • Różnorodność pod względem mocy – możesz wybrać urządzenia o różnej mocy, od 5 kW do nawet 60 kW (stosowane w przemyśle);
  • To inwestycja, która zwróci się bardzo szybko, nawet w 4 lata;
  • Wysoko współczynnik COP, nawet o wartości 5, sprawia, że pompa potrzebuje tylko 1kWh, żeby wyprodukować nawet 5 razy więcej energii cieplnej!

Pompa ciepła typu split – cechy i korzyści

Jak już wiemy, pompa ciepła split ma inną budowę, składając się z dwóch oddzielnych jednostek. Są one połączone ze sobą rurami chłodniczymi. Krąży w nich czynnik chłodniczy R32 lub R410. Ważne jest to, iż paruje on w ujemnych temperaturach, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zamarznie zimą, a przy tym, że wydarzą się poważniejsze zdarzenia, na przykład trwałe uszkodzenie pompy.

Podobnie, jak pompy ciepła typu monoblok, modele split mają wiele zalet. Teraz je przedstawimy!

  • Wysoka efektywność energetyczna, dzięki czemu łatwo osiągnąć wysoką temperaturę w pomieszczeniach przy niskim zużyciu energii;
  • Niskie koszty eksploatacji, co pozwala obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej;
  • Bezproblemowy montaż, więc można ją zainstalować praktycznie w każdym domu. Ważne jest też to, że jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna, mogą być od siebie oddalone, więc łatwo znaleźć odpowiednie miejsce na instalację;
  • Zawsze sprawne działanie i to niezależnie od warunków atmosferycznych. Czy upał, czy mróz, pompa ciepła typu split zawsze działa bez zarzutu;
  • Cicho pracuje, nie przeszkadzając domownikom;
  • Estetycznie wygląda, nie ingerując w bryłę budynku. Jednostka zewnętrzna jest zazwyczaj stosunkowo niewielka.

Porównanie: Monoblok vs. Split – co wybrać?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo zarówno jeden, jak i drugi model cechuje się najwyższą jakością, zwłaszcza wybierając pompy ciepła HITACHI. Niemniej, są pewne kwestie, które decydują o tym, że pewne argumenty przemawiają za jednym lub za drugim rozwiązaniem. 

Tak jest z efektywnością cieplną. Tutaj pompy ciepła typu monoblok wypadają trochę lepiej, co wynika z ich konstrukcji. Oddają bowiem całą moc grzewczą do instalacji wodnej domu, w splitach zaś część energii tracona jest na przesyłanie czynnika roboczego między jednostkami. Patrząc jednak z innej perspektywy, to pompy ciepła typu split zapewniają większą elastyczność konfiguracji, jak również wszechstronniejsze możliwości w zakresie dopasowania mocy grzewczej do potrzeb domu. 

Bardzo ważną kwestią są oczywiście koszty, jakie musi ponieść każdy inwestor, planujący zakup pompy ciepła. Musi też doliczyć jej montaż i późniejszą eksploatację, w tym serwis. W przypadku samego zakupu monobloki są korzystniejsze cenowo, jednakowoż ich instalacja jest droższa, bo wymagane jest przeprowadzenie instalacji na zewnątrz budynku. Splity mają tu mniejsze wymagania, bo wystarczy poprowadzić rury czynnikiem chłodniczym. Co do kosztów eksploatacyjnych to są one porównywalne. 

Chcielibyśmy napisać i wskazać na sam koniec, jaką pompę ciepła powinieneś wybrać dla swojego domu, ale jak sam widzisz – to nie takie proste. Wiele bowiem zależy od Twoich oczekiwań, budżetu, możliwości. Jeden, jak i drugi model pompy ciepła ma swoje mocne strony, dlatego niezależnie od tego, na co postawiasz, będziesz zadowolony!

Możesz także przeczytać

3 Thoughts to “Czym różni się pompa ciepła typu monoblok od pompy ciepła split?”

  1. Stefek

    Czy ktoś używał już pompę ciepła typu monoblok? Chętnie poznałbym wasze doświadczenia z jej użytkowania. Czy faktycznie jest tak wydajna, jak opisano w artykule?

  2. Andy

    Ciekawy artykuł! Jednak mam pytanie dotyczące kosztów instalacji i eksploatacji obu rodzajów pomp ciepła. Czy można liczyć na oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, instalując jedną z tych opcji?

  3. Jan

    Artykuł dobrze opisuje różnice techniczne, ale ciekawi mnie, czy istnieją różnice w wydajności grzewczej między tymi dwoma rodzajami pomp ciepła. Czy jedna z nich jest bardziej skuteczna w ogrzewaniu pomieszczeń niż druga?

Leave a Comment