Jaki kocioł CO wybrać

Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu nie należy do najprostszych. Myśląc o centralnym ogrzewaniu musimy podjąć decyzję, jakie urządzenie grzewcze zapewni nam ciepło w naszym domu. Obecnie na rynku jest wiele takich urządzeń. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na kocioł C.O., to w artykule przedstawiamy praktyczne porady, jak właściwie wybrać odpowiedni model.

Jak dobrać kocioł C.O.?

Wybór kotła C.O. nie jest prostą decyzją. Podczas rozważań należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najistotniejszym zagadnieniem jest określenie zapotrzebowanie na ciepło budynku. Przełoży to się na dobór kotła pod względem odpowiedniej mocy. Nominalna moc kotła musi być prawidłowo wybrana. Przewymiarowany kocioł będzie spalał o wiele więcej paliwa niż ten odpowiednio dobrany. Wszystko ze względu na wielkość (moc) palnika, rozmiar komory spalania oraz wielkość powierzchni wymiennika jakim jest płaszcz wodny kotła. Zbyt duża moc powoduje częste wyłączanie kotła z trybu pracy. Wpływa też na większe zanieczyszczenia wymiennika kotła, komina oraz zwiększa możliwość powstania niedopalonej warstwy paliwa. Z kolei za mały kocioł nie będzie w stanie wygrzać wszystkich pomieszczeń. Kwestię odpowiedniej mocy kotła warto przeanalizować z fachowcem w celu uniknięcia błędnego wyboru.

Drugą kwestią jest zwrócenie uwagi na sterowania kotła, które odpowiada za właściwe spalanie. Regulator za pomocą czujników, wentylatora nadmuchowego oraz podajnika paliwa optymalizuje proces spalania wewnątrz kotła. W efekcie kocioł odbiera niemal całe wytworzone ciepło. Ogrzewanie jest wtedy ekologiczne i ekonomiczne. Podczas zakupu warto również zastanowić się nad sposobem podłączenia kotła do komina (wyjście czopucha górne lub boczne). Należy też sprawdzić czy wybudowany wcześniej komin spełnia wymóg przepustowości stawiany przez producenta urządzenia grzewczego. Warto zadać sobie kolejne pytania: Czy zdecydujemy się na kocioł z podajnikiem czy zasypowy? Czy wybierzemy kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Jakim rodzajem paliwa będziemy ogrzewać nasz budynek?

Kocioł C.O. z podajnikiem czy bez?

Najważniejszą zaletą kotła z podajnikiem jest pełna automatyzacja procesu spalania. Gwarantuje to przede wszystkim wygodę użytkowania. Wybór takiego urządzenia grzewczego to oszczędność czasu, ale również pieniędzy (głównie poprzez optymalizację zużycia paliwa). W kotłach z podajnikiem, sterownik reguluje ilość podawanego paliwa oraz powietrza, uzyskując w ten sposobów zaprogramowaną temperaturę. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nowoczesne kotły C.O. posiadają również niską emisję zanieczyszczeń. Fakt, że podajnik działa automatycznie, raz zasypany kocioł nie potrzebuje obsługi ze strony użytkownika. Kotłownie odwiedzamy wyłącznie w celu uzupełniania paliwa oraz w celu czyszczenia kotła (palnik/wymiennik kotła). Kotły bez podajnika są zdecydowanie mniej wygodne, a wszystkie czynności związane z ich obsługą musimy wykonywać sami.

Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Wybór między kotłem jednofunkcyjnym lub dwufunkcyjny musi być ukierunkowany odpowiedzią na pytanie, do czego będziemy wykorzystywać nasze źródło ciepła. Kotły jednofunkcyjne zapewniają ogrzewanie pomieszczeń oraz mogą współpracować z zasobnikiem ciepłej wody. Natomiast kotły C.O. dwufunkcyjne służą także dodatkowo do podgrzewania przepływowo wody użytkowej. Wybierając rodzaj kotła należy zastanowić się nad tym, jaki sposób uzyskiwania ciepłej wody będzie dla nas korzystniejszy.

Kocioł na ekogroszek, pellet, biomasę?

Wybór kotła będzie uzależniony również od rodzaju paliwa, jakim chcemy ogrzewać swój budynek. Wielką zaletą kotłów na pellet jest opracowany sposób spalania. Polega on na regularnym dosypywaniu niewielkich ilości paliwa, które są potrzebne do uzyskania zaprogramowanej temperatury. Należy zaznaczyć, iż temperaturę zadaną można dowolnie regulować, a paliwo podawane jest regularnie w małych ilościach. Pellet jest paliwem ekologicznym oraz czystym. Nie tylko pod względem ilość emisji gazów, ale także wytwarzanego popiołu. Pozwala to zachować kotłownię w doskonałej czystości. Pozostałości po spalaniu mogą również być wykorzystane, jako nawóz, z racji iż pellet jest paliwem pochodzenia naturalnego. Pellet jest także bardzo łatwo dostępny o każdej porze roku.

Kotły na ekogroszek również należą do grupy wydajnych urządzeń grzewczych. Kocioł ten zużywa ilościowo mniej paliwa, niż kocioł na pellet. Jest to spowodowane tym, że ekogroszek ma wyższą kaloryczność względem pelletu. Paliwo to jest również łatwo dostępne. Ekogroszek jest dedykowany kotłom z automatycznym podajnikiem. Zastosowana w takim kotle budowa oraz dobór elementów pozwala na pełne wykorzystanie potencjału tego paliwa. Należy zaznaczyć, że ekogroszek jest paliwem mniej czystym w porównaniu do pelletu, ale za to bardziej wydajnym ze względu na kaloryczność paliwa. Eko groszek generuje większe zabrudzenie w kotłowni, a ilość popiołu jest wyższa niż w przypadku pelletu. Powstały popiół musi być również utylizowany. Powoduje to konieczność częstszych wizyt w kotłowni oraz oczyszczania jej z produktów ubocznych procesu spalania (sadza, popiół).

Kotły na biomasę również cieszą się popularnością. Biomasa niedrzewna to paliwa pochodzenia naturalnego, które mogą występować w wielu formach, np. płynnej (np. oleje roślinne, metanol, etanol), gazowej (np. gazy błotne) oraz stałej (np. słoma, odpady organiczne z buraków, kukurydzy, trawy itp.). Kotły na biomasę dzielą się na jednopaliwowe (biomasa o konkretnych właściwościach fizykochemicznych oraz wielkości, jak na przykład wspomniane agropellet lub brykiet ze słoma) oraz wielopaliwowe (szerokie możliwości spalania paliw z biomasy niedrzewnej). Tego rodzaju kotły są dostępne w wielu formach. Mogą być one wyposażone w technologię spalania górnego, dolnego lub zgazowującego.

Najwyższa jakość produktów w METAL-FACH Technika Grzewcza

Wybierając kocioł centralnego ogrzewania warto wiedzieć, że urządzenia te powinny spełnić wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303–5:2012. Należy zwrócić uwagę, czy dany kocioł posiada również certyfikat EcoDesign. Ten fakt sprawia, iż urządzenie grzewcze wyposażone w ekologiczne certyfikaty często kwalifikuje się do dofinansowań, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wysokiej i sprawdzonej jakości kotły C.O. na pellet i ekogroszek produkuje firma METAL-FACH Technika Grzewcza. Urządzenia te spełniają nie tylko wspomniane normy dotyczące emisji szkodliwych gazów i pyłów, ale także mocy minimalnej. Urządzenia są zgodne z EcoDesign, przez co kotły C.O. METAL-FACH Technika Grzewcza to w pełni bezpieczne oraz zapewniają wysoką wydajność kotły centralnego ogrzewania. METAL-FACH Technika Grzewcza to jeden z pionierów na rynku urządzeń C.O. zapewniający także profesjonalne doradztwo i fachową pomoc w wyborze optymalnych rozwiązań grzewczych.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment