Przyczyny zawilgocenia budynków i sposoby eliminacji

Nie ma znaczenia, czy nowy, czy stary budynek, wszędzie może dojść do zawilgocenia, które jak najszybciej powinno zostać usunięte. Jednak z uwagi, iż źródła, wielkość czy lokalizacja wilgoci może być różna, trzeba poznać wszystkie możliwości, sposoby jej eliminacji.

Jakie zatem są „najpopularniejsze” przyczyny zawilgocenia budynków? Jak najlepiej radzić sobie z tym problemem, jakie metody stosować, żeby mieć pewność, iż wszystko będzie w porządku.

Przyczyny pojawiania się zawilgocenia budynków

Można wymienić długo i wskazywać na to, co wpływa na nadmierną wilgoć w budynkach. Co istotne, nie ma tak naprawdę znaczenia, czy mówimy o zupełnie nowych budynkach, czy też tych mających za sobą dziesięciolecia istnienia. W przypadku nowych inwestycji wystarczy, że surowe ściany regularnie były narażone na nadmiar deszczu. Do tego dochodzi woda używana w trakcie prowadzonych prac budowlanych.  To jednak niejedyne początki zawilgocenia, gdyż wystarczą błędy związane z projektowaniem inwestycji budowlanych, a także późniejszą złą realizacją prac budowlanych. Co należy tutaj wymienić? Bez wątpienia różnego rodzaju nieszczelność izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Kiepsko zaprojektowane i wykonane pokrycie dachowe. Nieprofesjonalnie, nieefektywnie wykonane systemy wentylacji wnętrz. Fatalnie wykonany montaż stolarki okiennej oraz drzwi. To oczywiście najważniejsze przyczyny pojawiającej się wilgoci, której nadmiar nie działa korzystnie na konstrukcję budynku.

Jakie występują rodzaje wilgoci

Standardowo można spotkać się z trzema rodzajami wilgoci. Mianowicie mowa o wilgoci technologicznego, budowlanej oraz eksploatacyjnej. Czym się różnią? Jaka jest ich przyczyna?

Wilgoć technologiczna pochodzi z wody, która jest używana w procesie produkcji betonu, cegieł, innych materiałów budowlanych.

Wilgoć budowlana, którą „znaleźć” można w materiałach budowlanych, wykorzystywanych w trakcie prac inwestycyjnych. Taka wilgoć powstaje choćby w procesie przygotowania zaprawy, czy też niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wilgoć eksploatacyjna, pojawiająca się np. w ścianach budynku, biorąca się np. z powietrza wilgotnego, które powstaje w pomieszczeniach.

Osuszanie budynków, jako jedna ze skutecznych metod walki z wilgocią

Bez wątpienia osuszanie budynków jest jedną ze skuteczniejszych metod walki z nadmierną wilgotnością. Oczywiści, aby mogła być przeprowadzona, niezbędne są odpowiednie pomiary, sprawdzenie, czy dana metoda osuszania będzie efektywna. Równocześnie w gestii osób, które mają problem z różnego rodzaju wilgocią w budynkach, jest, aby wybierały tylko i wyłącznie profesjonalne firmy. Takie, które specjalizują się w tego typu pracach, jak i również posiadają niezbędny sprzęt, radzący sobie w różnych, często skrajnych sytuacjach.

Tekst powstał we współpracy z https://www.skuteczne-osuszanie.pl/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/

Możesz także przeczytać

Leave a Comment