Polacy wynajmują coraz więcej mieszkań. Dlaczego?

Mieszkania do wynajęcia cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Ofert na rynku jest całe mnóstwo, również na wynajem okazjonalny. Polacy wynajmują coraz więcej mieszkań, a prawdziwy bum na wynajem jest wiosną i latem. Dlaczego tak się dzieje?

Ceny mieszkań coraz wyższe

Wiele osób woli teraz wynajmować mieszkania niż kupować nowe. Wynika to w dużej mierze z tego, że mieszkania coraz więcej kosztują i wynajem jest znacznie tańszy. Wciąż jest znacznie tańszy, mimo że ceny za wynajem rosną proporcjonalnie do cen nowych mieszkań.

Skoro inwestorzy muszą więcej wykładać na nowe mieszkania, to nic dziwnego, że więcej biorą za wynajem. Wzrost cen mieszkań to efekt przede wszystkim gwałtownego wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce, przez co rosną ceny materiałów budowlanych czy też usług firm budowlanych.

Wynajem wydaje się bardziej opłacalny, zwłaszcza jeśli mieszkania nie są potrzebne na długi czas.

Najemcy okazjonalni i studenci

Mnóstwo osób decyduje się na mieszkania do wynajęcia, gdyż potrzebują mieszkania tylko na pewien czas. Nawet na wakacje ludzie coraz częściej decydują się na wynajem mieszkania, zamiast pokoju w hotelu. Ponadto wynajem mieszkań jest niezwykle popularny wśród studentów.

Wolą oni wynająć mieszkanie, zamiast mieszkać w akademiku, gdzie muszą dzielić pokoje z innymi osobami i nie mają własnej łazienki ani kuchni. Oczywiście najczęściej na wynajem mieszkania decyduje się dwie lub więcej osób. Pojedyncze osoby robią to rzadziej, gdyż wynajem w kilka osób wychodzi taniej przy podziale kosztów. Jak już ktoś decyduje się na wynajem w pojedynkę, może skorzystać z kawalerki, aczkolwiek nie jest to też zbyt wygodna opcja.

Wynająć łatwiej?

Wynajem mieszkania wydaje się być łatwiejszy i szybszy niż kupno nowego. Ogłoszeń oferujących mieszkania do wynajęcia jest mnóstwo, zwłaszcza wiosną i latem, więc znalezienie odpowiedniego mieszkania, zwłaszcza tylko na pewien czas, nie jest specjalnie trudne. Ponadto wynajem mieszkania nie wymaga tak wielu formalności jak zakup nowego. Wynajętego mieszkania chociażby nie trzeba nigdzie zgłaszać, a miesięcznie płaci się jedną opłatę, z której właściciel reguluje wszystkie zobowiązania.

Oferty mieszkań do wynajęcia można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment