Polerowanie szyb okiennych – czy da się naprawić szybę w oknie?

Polerowanie szyb okiennych – czy da się naprawić szybę w oknie

Szyby okienne powinny charakteryzować się idealną przejrzystością i gładką powierzchnią, całkowicie pozbawioną zniekształceń optycznych. Niestety bardzo często dochodzi do uszkodzeń szyb, a powstające na nich rysy, uszczerbki i różnego rodzaju ubytki stają się niesamowicie irytujące, w inny sposób odbija i przepuszcza światło, a także zaburzają obraz świata. A wtedy pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to wymiana całego okna. Ale czy koniecznie należy to robić?  Przecież uszkodzoną szybę okienną można odnowić, by znowu wyglądała jak nowa.

Renowacja szyb okiennych

Uszkodzenia szyb okiennych zdarzają się bardzo często, a wraz z upływem czasu powiększają się, jednak dzięki renowacji można je zamaskować, a nawet całkiem usunąć. 

Rysy płytkie można samodzielnie spróbować usunąć za pomocą specjalnych past polerskich. Należy mieć na uwadze, że czynność taka wymaga dużej dokładności, delikatności i ostrożności. Niewłaściwe wykonana operacja może przyczynić się do trwałego uszkodzenia szyby.

Usuwanie rys średnich i dużych, o różnej wielkości i głębokości zarysowania, to proces bardziej złożony. Aby szyba prezentowała się nieskazitelnie, a drażniąca usterka zniknęła, niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Dlatego zlecenie usunięcia z powierzchni szklanych ubytków, uszczerbień, pęknięć, rozległych i głębokich zarysowań, wypaleń, najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie serwisowej zajmującej się renowacją i polerowaniem szyb okiennych.

naprawa okien

Rysy na szybie – jak powstają?

Szybę okienną, jak każde szkło, można łatwo zarysować. Bez względu na to co je spowodowało, prezentuje się wtedy bardzo nieestetycznie.

Najczęstsze przyczyny powstawania zarysowań szyb okiennych:

 • niewłaściwa pielęgnacja oraz nieumiejętne mycie szyb, 
 • stosowanie do czyszczenia nieodpowiednich środków i ściereczek,
 • niewłaściwe użycie skrobaków, ściągaczek do szyb,
 • uszkodzenia mechaniczne podczas montażu, prac remontowych i wykończeniowych,
 • przypadkowe otarcia różnymi przedmiotami,
 • uszkodzenia na skutek warunków pogodowych np. silny grad, spadające konary drzew podczas wichur,
 • uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, zarysowania szyb przez psy i koty, 
 • Zdejmowanie z szyby folii zabezpieczającej,
 • skutki wandalizmu.

Porysowane szyby – co należy wiedzieć o polerowaniu i naprawie

Prawidłowo wykonana usługa polerowania szyby gwarantuje całkowite usunięcie z powierzchni zarysowań oraz przywrócenie na nowo pierwotnego blasku i przejrzystości szybie. 

Polerowanie szyb to proces mechaniczny, który polega na ścieraniu powierzchni szkła do najgłębszego punktu uszkodzenia. W przypadku rys głębokich, przed polerowaniem wykonywane jest dodatkowo szlifowanie szkła, którego celem jest wyrównanie rysy z pozostałą powierzchnią szkła. 

Usługa szlifiersko-polerska powinna być wykonana bardzo precyzyjnie i ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko związane z pęknięciem szyby.

Dlatego prace te, powinni wykonać doświadczeni profesjonaliści, którzy w zależności od rodzaju szyby i stopnia uszkodzenia, dobiorą odpowiedni proces polerowania szkła oraz właściwe materiały ścierne i maszyny polerujące.

Porysowana szyba okienna – naprawiać czy wymieniać?

Zarysowane szyby okienne to problem dość częsty i na ogół nieunikniony. W sytuacji, kiedy rysy na szybie stają się drażniące wiele osób zadaje sobie pytanie, czy porysowaną szybę wymienić na nową, czy może lepszym rozwiązaniem będzie jej regeneracja. 

Mając do wyboru: wymianę lub polerowanie szyby należy wziąć pod uwagę, który z wariantów będzie bardziej korzystny.

Naprawa i polerowanie szyb okiennych to obecnie usługa bardzo popularna i zwykle znacznie tańsza od wymiany oraz bardziej komfortowa. 

Koszt polerowania szyby w stosunku do wymiany kształtuje się następująco:

 • ok. 20-30% (wymiana samej szyby) ,
 • do nawet 80%  (zakup i montaż nowego okna).

Czy zatem warto decydować się na tego rodzaju rozwiązanie?

Tak, ponieważ poza niższymi kosztami, profesjonalne polerowanie szyb okiennych jest również mniej czasochłonne, nie trzeba wyjmować szyby z ramy okiennej, usługa przeprowadzana jest w miejscu wystąpienia problemu, a ostateczny rezultat jest naprawdę świetny.

polerowanie okien

Ile kosztuje polerowanie szyb okiennych?

Cena usługi polerowanie szyb okiennych uzależniona jest od kilku czynników:

 • od rodzaju uszkodzenia,
 • od głębokości zarysowań, 
 • od powierzchni, która będzie polerowana,
 • od ilości szyb.

Profesjonalna firma zajmująca się regeneracja, polerowanie szyb okiennych i usuwaniem rys z szyb finalną cenę podaje po  przeprowadzonych oględzinach. Rzetelna firma nie pobiera opłat za audyt i przygotowanie kosztorysu.

Ile czasu trwa polerowanie szyby okiennej?

Czas naprawy szyby okiennej uzależniony jest od rozmiaru i głębokości rys a także powierzchni występowania uszkodzenia. Wykwalifikowani w branży polerowania szkła technicy w ciągu zaledwie kwadransa są w stanie usunąć delikatne rysy na szybie. Głębokie, wymagające dodatkowo szlifowania, mogą zająć nawet kilka godzin, zwłaszcza jak uszkodzenia umiejscowione są na dużej powierzchni szyby.

Usuwanie rys ze szkła, polerowanie szyb – podsumowanie 

Opryski, rysy, ubytki, wyszczerbienia na zewnętrznej powierzchni szkła można całkowicie usunąć, zlecając usługę renowacji, profesjonalnej firmie zajmującą się technologicznym polerowaniem szyb.

Doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje, jakie posiada taka firma pozwalają na przeprowadzenie skutecznego polerowania szkła szybko, bezpiecznie, z gwarancją naprawy bez zniekształceń. Zadbają o właściwy dobór narzędzi szlifiersko-polerskich oraz specjalistycznych preparatów, a usługę wykonają z największą starannością, zaangażowaniem oraz terminowo.

Polerowanie szkła oraz regeneracja szyb okiennych to usługi, które doskonale wpisuje się w profil firmy polerującej szyby okienne Fineglass. Firma dzięki wieloletniemu doświadczeniu gwarantuje wykonanie wszelkich usług z zakresu usuwania rys i mikrouszkodzeń na szkle, naprawy odprysków, polerowania i odnawiania szkła na najwyższym poziomie, jednocześnie przestrzegając wszystkich rygorystycznych zasad i atestów bezpieczeństwa.

 Zobacz http://fineglass.pl/

Leave a Comment