Mech na dachu – skąd się bierze, jak się go pozbyć i dlaczego trzeba to zrobić?

Mech na dachu – skąd się bierze, jak się go pozbyć i dlaczego trzeba to zrobić

Mech, algi, grzyby i inne porosty na dachu stanowią realnie zagrożenie dla jego jakości i żywotności. Dlatego też jego pojawienie się wymaga natychmiastowego działania, w przeciwnym razie może doprowadzić do konieczności kosztownej wymiany dachówek. Dowiedz się, skąd bierze się mech na dachu, w jakie stanowi zagrożenie dla dachówek oraz w jaki sposób najskuteczniej się go pozbyć.

Dlaczego dach porasta mchem?

Zacznijmy od tego, że na porastanie mchem najbardziej narażone są dachy pokryte dachówkami cementowymi lub ceramicznymi. Stanowią one dobre podłoże do zakorzenienia się różnego rodzaju porostów, ponieważ ich powierzchnia jest chropowata, a jej właściwości sprzyjają wnikaniu wilgoci do wnętrza struktury dachówek. Znacznie mniej narażone są na to dachy blaszane (choć ryzyko wciąż istnieje), jednakże w tym przypadku poważnym zagrożeniem jest z kolei korozja.

Samo podłoże to nie wszystko, bowiem muszą zostać spełnione jeszcze inne warunki. Jakie?

  • Soki z drzew, które opadają na powierzchnię dachu, tworzą na nich kwaśne środowisko, sprzyjające porastaniu dachu mchem, algami, grzybami i innymi porostami. Dlatego mech często pojawia się na dachach blisko sąsiadujących z drzewami.
  • Mech lubi też wilgoć i zacienienie. Stąd łatwiej porastają nim dachy zacienione, najczęściej od strony północnej, która jest przyjmuje najmniej promieni słonecznych.
  • Mchy pojawiają się często w szczelinach, załamaniach i wnękach, czyli miejscach o słabej wentylacji.

Tłuste i lepkie plamy, które pojawiają się na dachu wskutek osadzania się na nim zanieczyszczeń, zbierają pył, kurz oraz drobiny piasku i gleby.  W ten sposób tworzy się podłoże sprzyjające zagnieżdżaniu się zarodników.

Mech – poważne zagrożenie dla dachu?

Wyjaśnijmy, na czym polega zagrożenie, jakie dla dachu stanowi mech. O ile porosty same w sobie nie są aż tak groźne, to poważnym problemem jest fakt, że gromadzą wilgoć. Przy długotrwałym kontakcie z dachówką może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, wnikając w jej strukturę. Wówczas należy liczyć się z:

  • pogorszeniem się stanu technicznego dachówek,
  • pękania dachówek wskutek ujemnych temperatur;
  • przenikaniem wilgoci do głębszych warstw poszycia, co może skończyć się np. gniciem krokwi.

Dlatego też, kiedy zauważysz mech, konieczne będzie profesjonalne mycie dachu.

Usuwanie mchu z dachu

W przypadku pojawienia się mchu na dachu nie ma miejsca ani czasu na półśrodki. Konieczne jest fachowe czyszczenie dachówek za pomocą biobójczych środków, które nie tylko usuną tłuste i lepkie zanieczyszczenia, ale też zneutralizują zarodniki porostów. Pełen efekt przyniosą jednak dopiero kolejne etapy konserwacji i zabezpieczenia, czyli malowanie i impregnacja dachu. W ten sposób dachówki zostaną pokryte powłoką, która będzie odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą przyczyniać się porastaniu dachu mchem, algami czy grzybami. Tego rodzaju profilaktyka to najlepsza inwestycja w jakość dachu – przyniesie dokładnie taki sam efekt jak wymiana dachówek, jednak wygeneruje wielokrotnie niższe koszty.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment