Podłoga z płyty OSB – o czym musisz pamiętać?

Płyta OSB to drewnopochodna, trójwarstwowa płyta kompozytowa, którą stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Ścianka działowa czy podłoga z płyty OSB to częsty sposób wykorzystania płyty, jednak sprawdzi się ona również jako materiał stanowiący uzupełnienie wnętrza.

Pierwsze rodzaje płyt OSB trafiły na rynek w latach 80 XX wieku. Powstają one z odpowiednio struganych wiórów – najczęściej sosnowych lub świerkowych, a do ich sklejenia używa się syntetycznych żywic lub klejów. Zazębienie trzech warstw wiórów sprawia, że płyta OSB wyróżnia się dużą wytrzymałością. Dzięki temu jest idealnym materiałem na podłogę, nawet w miejscach, gdzie będzie narażona na duże obciążenia. Płyta OSB to uniwersalny materiał, który sprawdza się jako podkład do dowolnej warstwy wykończeniowej, takiej jak panele, płytki czy parkiet. Jest ona łatwa w obróbce i niedroga, co sprawia, że jest chętnie stosowana. 

Podłoga z płyty OSB – jaki rodzaj płyty wybrać?

Podłoga z płyty OSB to dobry pomysł, ponieważ jest to materiał wytrzymały i solidny. Należy jednak pamiętać, że do wyboru jest kilka rodzajów płyt OSB. Mają one różne zastosowanie i nie każda sprawdzi się jako materiał na podłogę. Jako że różnią się jedynie cyfrą, łatwo je odróżnić. 

  • Płyta OSB 1 – jest przeznaczona do stosowania w suchych i zadaszonych wnętrzach. Spoiwem jest żywica mocznikowo-formaldehydowa.
  • Płyta OSB 2 – również nie jest odporna na wodę, nie powinna więc być stosowana na podłogę. I tutaj spoiwem jest żywica mocznikowo-formaldehydowa.
  • Płyta OSB 3 – jest to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj płyty OSB. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na wodę. Spoiwem jest żywica melaminowo-uretanowa i klej poliuretanowy.
  • Płyta OSB 4 – jej produkcja jest podobna, jak w przypadku płyty OSB 3, jednak ma ona jeszcze lepsze parametry. Jest mocniej sklejana, więc jeszcze bardziej odporna na wodę i uszkodzenia.

Jaką płytę OSB wybrać na podłogę? Najlepiej sprawdzą się płyty OSB 3 lub OSB 4. Są one bardzo wytrzymałe, więc niełatwo ulegają uszkodzeniom i odkształceniom, a dodatkowo tłumią drgania. Są też odporne na wilgoć, dzięki czemu taką podłogę łatwo utrzymać w czystości, ponieważ nie trzeba się obawiać czyszczenia jej na mokro.

Jaka powinna być grubość płyty OSB na podłogę?

Poza rodzajem płyty, podczas zakupu trzeba też zwrócić uwagę na jej wymiary. Najważniejszym parametrem jest grubość płyt OSB. Jaka grubość płyty OSB będzie najlepsza na podłogę? Wszystko zależy od miejsca, gdzie chcemy ją zastosować, jednak nie powinna ona być mniejsza niż 22 mm. Pamiętaj, że im bardziej podłoga ma być obciążona, tym grubsza powinna być płyta. Jeśli na przykład zamierzamy układać płytki ceramiczne, lepiej wybrać płytę o grubości 25 mm. Choć grubość płyty wpływa na rozłożenie legarów, nie warto oszczędzać na materiale. Nawet odpowiednio rozłożone legary nie są gwarancją wytrzymałości cieńszych płyt. 

Jeśli nie planujesz intensywnej eksploatacji pomieszczenia – na przykład na strychu – możesz wybrać cieńsze płyty OSB. Będą one również tańsze. Warto pamiętać, że jest to stosunkowo lekki materiał, więc płytami OSB możesz pokryć podłogę również wtedy, gdy nie masz pewności, co do wytrzymałości stropu. Podłogę z płyt OSB można też ocieplić, umieszczając pomiędzy legarami materiał izolacyjny, na przykład wełnę mineralną. W ten sposób dochodzi też do wzmocnienia izolacji akustycznej podłogi. Sam montaż płyt OSB nie wymaga użycia drogich maszyn. Do cięcia wystarczy pilarka stołowa lub ręczna elektryczna. Ostatecznie sprawdzi się nawet zwykła ręczna piła.

Szerokie zastosowanie płyt OSB

Poza zastosowaniem do układania podłóg, płyta OSB sprawdzi się w wielu innych sytuacjach. Często stosuje się ją do podwyższania sztywności ścian. Jako że dobrze uzupełnia ona ścianki szkieletowe, stosuje się ją w konstrukcjach wewnętrznych i zewnętrznych, które są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Płyt OSB używa się do budowy nowoczesnych ścianek działowych, ale też do odnawiania mebli. Obudowując nimi stare szafki czy biurka, a następnie pokrywając lakierem, możemy zyskać oryginalne meble, dzięki którym stworzymy nowoczesną aranżację wnętrza. Nieregularna budowa sprawia, że meble odnowione z użyciem płyt OSB wyróżniają się i przykuwają uwagę. 

Płyta OSB – dlaczego warto ją zastosować?

Płyta OSB jest uniwersalna i ma szerokie zastosowanie, dlatego warto wziąć ją pod uwagę, zarówno wtedy, gdy planujemy położenie podłogi, jak i postawienie ścianki działowej, czy odnowienie zniszczonych mebli. Płyta posiada bardzo dobre parametry i właściwości. Wszystko dzięki surowcom, z których wykonuje się tego rodzaju płyty. Istotny jest też sam proces produkcji, który wpływa na wysoką jakość produktu. Trzy warstwy płytek są ze sobą łączone w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem przy użyciu żywic, dzięki czemu otrzymujemy solidny i wytrzymały materiał, odporny na trudne warunki. Płyty mają też ciekawą fakturę, co sprawia, że są chętnie stosowane we wnętrzarstwie. Sprawia to, że płyty OSB należą do najpopularniejszych płyt drewnopochodnych.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment