Podświetlane schody z czujnikiem ruchu – funkcjonalne zastosowanie oświetlenia LED

Inteligentny dom wymaga inteligentnych rozwiązań. Niewątpliwie takim rozwiązaniem są podświetlane lampkami LED schody z czujnikiem ruchu, które zapalą się, gdy się do nich zbliżymy, bez potrzeby szukania włącznika światła.

  1. Oświetlenie LED w mieszkaniu – czy warto?
  2. Podświetlane schody – jak to zrobić?
  3. Schody z czujnikiem ruchu – rozwiązanie do inteligentnego domu

Znacie tę sytuację – środek nocy, jest ciemno, musicie w jakimś celu  wstać z łóżka i przedostać się schodami na dół, na przykład do toalety. Szukacie włącznika światła, w ciemności nie możecie go znaleźć, w desperacji szukacie telefonu by sobie przyświecić – wszystko to trwa o wiele za długo jak na zwykłe zejście ze schodów. Rozwiązaniem są podświetlane schody z czujnikiem ruchu, które wykorzystują oświetlenie LED.

Oświetlenie LED w mieszkaniu – czy warto?

Oświetlenie LED staje się ostatnio coraz bardziej popularnym sposobem aranżacji mieszkania. Technologia ta coraz szybciej tanieje, a dzięki swojej energooszczędności inwestycja zwraca się błyskawicznie. Montaż poszczególnych elementów bywa inwazyjny, ale wygoda użytkowania i niskie rachunki za prąd rekompensują to całkowicie.

LED-y mają mnóstwo zalet. Oprócz najbardziej oczywistej, czyli wspomnianej energooszczędności, jest to też rozwiązanie bardzo ekologiczne, trwałe i niskoawaryjne. W dodatku wykorzystanie tego rozwiązania zmniejsza ryzyko pożaru, bo diody LED się nie nagrzewają. Niebagatelną (a dla niektórych może nawet decydującą) zaletą jest fakt, że diody LED mogą emitować światło w różnych kolorach, oferując zupełnie nowe doznania estetyczne.

Podświetlane schody – jak to zrobić?

Podświetlane schody to nie tylko element dekoracyjny, choć z pewnością powiększają walory estetyczne mieszkania i podkreślają piękno wykorzystanych w schodach materiałów, takich jak drewno czy marmur. Jednak funkcjonalność tego rozwiązania jest również niezaprzeczalna, bo schody doświetlone od dołu są zwyczajnie lepiej widoczne, niż w przypadku klasycznego oświetlenia górnego. W znaczący sposób zwiększa to bezpieczeństwo przy poruszaniu się po stopniach.

Oświetlenie LED doskonale sprawdza się przy podświetlaniu schodów. Możemy do tego celu użyć uniwersalnej taśmy ledowej, którą przycina się co 5 centymetrów i dogodnie dopasowuje do szerokości schodów. Taką taśmę montuje się pod stopniem; Możemy też przymocować ją do poręczy, aby jeszcze lepiej doświetlić tę przestrzeń. Innym pomysłem jest wykorzystanie opraw schodowych montowanych w ścianie bocznej, około 15 centymetrów nad stopniami, co daje bardzo ciekawy efekt.

Schody z czujnikiem ruchu – rozwiązanie do inteligentnego domu

W inteligentnym domu nie może zabraknąć innowacyjnych rozwiązań. Warto rozważyć oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu oraz czujnikiem zmierzchu. Ten pierwszy uruchomi diody, gdy wyczuje w pobliżu schodów ruch. Ten drugi oceni, czy oświetlenie sztuczne jest w danej chwili potrzebne (czy ilość dziennego światła jest wystarczająca do swobodnego poruszania się) i w razie czego zablokuje instalację przed uruchomieniem się. Można też ręcznie ustawić, w jakich godzinach oświetlenie ma się uruchamiać. Takie rozwiązania sprzyjają oszczędzaniu energii i zwiększają komfort mieszkania.

 Panele sterujące modułem oświetlenia LED pozwalają na jeszcze bardziej funkcjonalne wykorzystanie oświetlenia schodów w mieszkaniu. Za ich pomocą możemy na przykład ustawić, jak długo mają świecić się diody po wykryciu ruchu (docelowo gasną od razu po opuszczeniu schodów). Nie potrzeba jednak osobnego panelu, bo schodami można „sterować” także za pomocą osobistego smartfona. Możliwości inteligentnego oświetlenia LED są nieograniczone i dzięki coraz większej dostępności szybko pojawiają się w kolejnych polskich domach. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment