Wybieramy przesłonę okienną do domku letniskowego

Domek letniskowy dla wielu jest oazą ciszy i spokoju, możliwością ucieczki z aglomeracji, ucieczką od codzienności. Zazwyczaj stawiane są na terenach przy leśnych, w sąsiedztwie pól i łąk, w otoczeniu jezior. To namiastka sielskiego życia z dala od miejskiego zgiełku. Domek letniskowy jednak, z uwagi na swoją konstrukcję, w sezonie letnim może się zbytnio nagrzewać wskutek dużego nasłonecznienia, wówczas przebywanie w nim może stać się niekomfortowe. Z drugiej strony, zbytnie zasłanianie okien w porze letniej może prowadzić do zbytniego ograniczania dostępu słońca, co z kolei może skutkować zawilgoceniem budynku i w efekcie powstawaniem ognisk pleśni i grzybów. O komforcie sielskiego życia wówczas nie może być mowy. Jak poprawić sobie komfort przebywania w domku letniskowym, jednocześnie zachowując a nawet podkreślając jego wyjątkowy charakter?

Domek letniskowy – trochę teorii

Z zasady, domek letniskowy jest raczej niewielkim obiektem mieszkalnym z przeznaczeniem do użytkowania sezonowego. Jego budowa wiąże się z osadzeniem bryły domu w jednym miejscu, co oznacza że będzie on stałym elementem architektury przestrzeni. Przepisy prawa budowlanego wyraźnie zaznaczają, że obiekt tego typu przeznaczony jest wyłącznie do użytku w okresie letnim, a nie całorocznie.

Domek letniskowy może spełniać marzenia osób mieszkających w mieście i marzących o posiadaniu własnego domu, jednak nie dysponujących wystarczającym budżetem na jego budowę, lub po prostu nie mogących zmienić swojego miejsca zamieszkania ze względu choćby na pracę. Wyjazdy za miasto na weekend lub w sezonie wakacyjnym jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych.

Walka ze zbytnim nasłonecznieniem wewnątrz domku letniskowego

Upalne dni dają we znaki, zwłaszcza w nie zacienionych miejscach. Dlatego, jeżeli jesteś na etapie kupowania projektu domku letniskowego i poszukiwań ekipy budowlanej, przeczytaj to koniecznie. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują tak zwane domki letniskowe pasywne o wysokiej energooszczędności. Ich specyficzna konstrukcja oraz zastosowanie innowacyjnych materiałów, pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzania budynku, a także zapewnić komfort termiczny wewnątrz. 

Równie ważne jest postawienie domku letniskowego w odpowiednim miejscu. Ważne, by jego lokalizacja sprzyjała utrzymaniu komfortu termicznego wewnątrz. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczenia wewnątrz względem stron świata. 

Sprawdzone rozwiązania na okna

Przesłonięcie okien w budynku ma również duży wpływ na jakość mieszkania w nim. Dobrze wykonane przesłony, z zastosowaniem jakościowych materiałów, pozwolą nie tylko ograniczyć ilość wpadającego światła, ale też zapewnić ładną dekorację w oknach.

W budynkach tego typu doskonale sprawdzą się tradycyjne rolety wolnowiszące, których ponadczasowość sprawi, że znakomicie wkomponują się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego wykończenia. Dzięki odpowiedniej impregnacji tkaniny i dobrze dobranemu splotowi, możemy skutecznie ograniczyć nasłonecznienie wewnątrz. W dodatku, rolety wolnowiszące są niezwykle łatwe w montażu, użytkowaniu i pielęgnacji. 

Innym rozwiązaniem mogą być równie popularne żaluzje, które dzięki możliwości ustawiania lameli, regulują dosyć skutecznie kąt oraz ilość wpadającego światła słonecznego. Do wyboru mamy żaluzje aluminiowe, drewniane oraz bambusowe.

Równie ciekawym pomysłem, a na pewno najbardziej innowacyjnym i skutecznym, będzie montaż rolet zewnętrznych, które pełnią dodatkowo funkcję ochronną przed aktem wandalizmu, czy też włamaniem. Ich unikalna konstrukcja jest najskuteczniejszym sposobem walki z nagrzewaniem się budynku i pomieszczeń wewnątrz.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien. Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment