Co to jest rekuperacja? Sprawdzamy, jak działa wentylacja mechaniczna

Co to jest rekuperacja? Sprawdzamy, jak działa wentylacja mechaniczna

Co to jest rekuperacja? Sprawdzamy, jak działa wentylacja mechaniczna 

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Systemy te uważane są za bardzo ekologiczne i funkcjonalne. Czy warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie i wykonać montaż instalacji w swoim domu? Sprawdźmy, jak działa rekuperacja i czy rzeczywiście to się opłaca. 

W dzisiejszych czasach największym trendem w budownictwie jest energooszczędność. Jest to zresztą niezwykle pożyteczny trend, ponieważ przynosi korzyści nie tylko w obszarze finansowym, ale i środowiskowym. Systemy pozwalające zaoszczędzić dużą ilość energii wykorzystywane są coraz częściej. Co najważniejsze jednak są coraz tańsze i łatwiej dostępne. Dzięki temu każdy z nas może pozwolić sobie na wdrażanie takich rozwiązań w swoim domu. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie strat energetycznych jest montaż systemu wentylacji mechanicznej. Jakie korzyści może nam to zagwarantować? 

Jak działa system rekuperacji i jakie korzyści zapewnia?

Rekuperacja to mówiąc krótko system, którego działanie polega na odzysku ciepła oraz bardzo dokładnym oczyszczeniu powietrza wywiewanego. Jest to wentylacja mechaniczna, która opiera się przede wszystkim na ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator, czyli główne urządzenie scalające system wentylacji. To właśnie on odpowiedzialny jest za właściwe doprowadzenie powietrza do kanałów wentylacyjnych oraz usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu kanały wentylacyjne wywiewają świeże powietrze. 

Rekuperacja to rozwiązanie mające wiele zalet. Główną jest jednak to, że dzięki odzyskowi ciepła z zanieczyszczonego powietrza, można maksymalnie zmniejszyć poziom strat energii. Taka instalacja działa przez cały rok. Zimą system może także ogrzewać strumień, co pozwoli nam podnieść temperaturę powietrza w domu. Więcej o korzyściach związanych z montażem systemów rekuperacji przeczytamy na https://klimatyczni.pl/oferta/rekuperacja/poznan/

Rekuperacja — czym różni się od wentylacji grawitacyjnej? 

Jeszcze do niedawna w domach najczęściej montowano wentylację grawitacyjną. Rekuperacja to znacznie nowsze rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czym właściwie różnią się te dwa systemy wentylacyjne i czy któryś z nich jest lepszy. 

Wentylacja mechaniczna od grawitacyjnej różni się zarówno budową, jak i sposobem działania. Ta druga opiera się na systemie kominów, które prowadzą wymianę powietrza w sposób pionowy, zasysając je. Do działania wentylacji grawitacyjnej niepotrzebne są także żadne urządzenia. Takie rozwiązanie ma jednak wiele minusów. Brak kontroli nad całym procesem wymiany powietrza ma wiele minusów. Może wiązać się na przykład z gromadzeniem wilgoci oraz szybkim ochładzaniem budynku. Rekuperacja to instalacja wentylacyjna, która wypada w tym pojedynku znacznie lepiej. 

Instalacja wentylacji mechanicznej — jak przebiega? 

Wentylacja mechaniczna gwarantuje zachowanie odpowiedniej temperatury oraz uzyskanie powietrza najwyższej jakości. Jednak jest tak jedynie wtedy, jeśli jej montaż przebiegnie właściwie. Dlatego też, jeśli chcemy zdecydować się na instalacje systemu rekuperacji, koniecznie skorzystajmy z usług profesjonalnej firmy, takiej jak https://klimatyczni.pl. Dzięki temu będziemy mieć pewność najwyższej jakości montażu, a tym samym i niezawodnego działania instalacji. Wchodząc na stronę https://klimatyczni.pl/oferta/ możemy zapoznać się z ofertą firmy i skorzystać z fachowego doradztwa. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment