Palenisko ogrodowe – wielofunkcyjne i stylowe wyposażenie ogrodu

Palenisko ogrodowe

Zarówno grillowanie, jak i pieczenie kiełbasek na ognisku jest od lat w Polsce kultywowane i stanowi świetny sposób na spędzanie wolnego czasu choćby w gronie przyjaciół czy rodziny. Niemniej jednak zamiast tradycyjnego grilla czy miejsca na ognisko można zaopatrzyć się w palenisko ogrodowe, które stało się w ostatnim czasie niezwykle popularnym elementem wyposażenia ogrodu. Dzieje się tak, ponieważ jest ono niezwykle funkcjonalne i dlatego warto rozważyć jego zakup.

Wielofunkcyjność paleniska ogrodowego

Niewątpliwie wieczory spędzone przy ognisku czy grillu mają swój urok. Niemniej jednak, aby rozpalić ognisko w ogrodzie trzeba przeznaczyć na ten cel pewną powierzchnię i w odpowiedni sposób ją zabezpieczyć. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest grill, który zajmuje znaczniej mniej miejsca i umożliwia przyrządzanie różnego typu potraw. Niestety bywa różnie z trwałością tego typu sprzętu.

Warto więc rozważyć zakup wielozadaniowego  paleniska ogrodowego. Przede wszystkim jest on idealną alternatywą dla tradycyjnego grilla czy ogniska. Poza tym może stanowić doskonałe źródło światła bądź ciepła w chłodniejsze dni. Dodatkową zaletą paleniska ogrodowego jest to, że można go łatwo przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie, a jego obsługa jest niezwykle komfortowa. Ponadto paleniska ogrodowe zapewniają wysokie bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Styl i elegancja dodająca uroku przestrzeni ogrodowej

Warto również podkreślić walory estetyczne palenisk ogrodowych. Ich oferta rynkowa jest coraz większa i bardziej urozmaicona by sprostać oczekiwaniom konsumentów, ceniących sobie design i kunszt wykonania sprzętu ogrodowego, który idealnie wpisze się w ich stylistykę aranżacyjną ogrodu. W związku z czym palenisko ogrodowe będzie nie tylko praktycznym, ale również atrakcyjnym wizualnie wyposażeniem każdego ogrodu.

Palenisko ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Decydując się na palenisko ogrodowe warto podczas jego zakupu wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • materiał, z którego został wykonany;
  • rodzaj i wielkość;
  • design.

Trwałość paleniska ogrodowego zależy przede wszystkim od jakości materiału, jaki został użyty do jego wykonania. Najlepszym wyborem będzie palenisko wykonane z żeliwa bądź stali z ochroną przeciwkorozyjną.

Kolejną kwestią jest rodzaj paleniska oraz jego wielkość, które trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb. Im większe palenisko tym większa powierzchnia grzewcza oraz więcej miejsca na przykład na grillowane mięso. Paleniska ogrodowe są dostępne w różnej formie:

  • misy (okrągłej lub kwadratowej) stojącej na nóżkach – niskie palenisko o różnych wymiarach (zwykle od 60 cm do 100 cm szerokości);
  • kosza (koksowniki ogrodowe) – wyższe, o różnych wymiarach, np 30x30x42 cm.

Paleniska ogrodowe zarówno w formie misy, jak i kosza oferowane są w różnej stylistyce – od prostych form po paleniska wzbogacone rozmaitymi metalowymi zdobieniami. Z pewnością ich design doda stylu i elegancji każdej przestrzeni ogrodowej stanowiąc jej doskonałą ozdobę.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment