Okucia okienne

Okucia okienne – najważniejsze części okna

Zazwyczaj okazji wymiany stolarki okiennej – po prostu zamawiamy gotowe okna nie pytając nawet, jakiego rodzaju okucia okienne zastosował w nich producent. A przecież to od nich zależy, czy nasze okna będą się płynnie otwierać i czy będą szczelne. Jeżeli okucia do okien będą nieodpowiednie – pozostałe, istotne dla funkcjonowania parametry również wypadną blado.  Pamiętajmy, że okucia okienne mają wpływ nie tylko na izolację termiczną, ale też i bezpieczeństwo (chronią przed włamaniem). Warto więc przed zakupem zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami i wybrać te najbardziej odpowiednie dla siebie. 

Okucia okienne – rodzaje i możliwości

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są okucia obwiedniowe, w których wokół całego skrzydła jest system zawiasów i elementów ryglujących połączonych z klamką. To ona steruje skrzydłem (kiedy nią poruszamy), bo umieszczone w obwodzie elementy przesuwają się i tak odblokowują, bądź odpowiednio ustawiają skrzydło. Sposób otwierania okna zależy właśnie od rodzaju okuć obwiedniowych.

Okucia w prostokątnych oknach mogą być:

  • rozwieralne (otwieranie okna)
  • uchylne (bez możliwości otworzenia na oścież, skrzydło można tylko uchylić)
  • uchylno-rozwieralne (skrzydło można otworzyć lub uchylić)
  • mikrorozszczelnienie (pomiędzy ramą i ościeżnicą jest mała szczelina powodująca wentylację)
  • antywłamaniowe (posiadają blokadę antywyważeniową)

W drzwiach balkonowych lub tarasowych stosuje się okucia:

  • uchylno-rozwieralne
  • uchylno-przesuwne (umożliwia uchylenie i przesunięcie dużych drzwi)
  • uchylno-przesuwne z automatycznym sterowaniem w klamce ( klamka po przekręceniu od razu odsuwa skrzydło od ramy i uchyla je)
  • podnoszono-przesuwne HS (do bardzo dużych okien – przeszklenie może zajmować do 5-6m ściany; klamka odblokowuje dźwignię unoszącą drzwi do góry, drzwi przesuwają się lekko po zamontowanej w progu prowadnicy)

Otwieracze naświetli

Jeżeli okno jest w trudno dostępnym miejscu, poza zasięgiem (np. we wnęce lub bardzo wysoko) i nie można posłużyć się klamką, trzeba posiłkować się innym rozwiązaniem niż okucie obwiedniowe. Doskonale sprawdzą się w takim przypadku okucia naświetli. Na rynku są 2 podstawowe rodzaje otwieraczy naświetli:

  • manualne systemy otwierania z poziomu podłogi (za pomocą ręcznej dźwigni lub korby)
  • napędy elektryczne (skrzydło otwierane za pomocą przycisku, pilota a nawet komórki)

Okucia okienne do okien obrotowych i przechylnych

Jeszcze inne okucia potrzebne są do okien obrotowych, czy tych znajdujących się na poddaszu. Tu potrzebny jest inny system zawiasów, który umożliwi obrócenie skrzydła w pionowej (obrotowe) lub poziomej (uchylne) płaszczyźnie. Okucia dedykowane do tego typu okien umożliwiają też zatrzymanie otwartego skrzydła w dowolnym (lub ustalonym przez producenta) kącie rozwarcia.

Fachowy montaż

Najważniejszym zadaniem okuć okiennych, bez względu na ich rodzaj, jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania (otwierania, uchylania, przesuwania) skrzydła. Niestety, nie zależy to jedynie od marki zamontowanych elementów. Dużą rolę odgrywa tu także sam montaż.

Przede wszystkim – ażeby nasze okna były szczelne, musi być najpierw odpowiednio przygotowany otwór w ścianie (równa, gładka powierzchnia), w którym jest osadzana rama, potem ościeżnica. Na końcu musi być prawidłowo okute okno. I tu – najistotniejszą rzeczą jest to, aby pracownik sprawdził rozmieszczenie względem siebie zaczepów i elementów ryglujących. Jeżeli nie będzie to ze sobą zgrane, szybko poczujemy w domu nieprzyjemny przeciąg.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest stosowana technika montażu, który może być tradycyjny lub ciepły. Chodzi o sposób połączenia okna ze ścianą. 
Po zamontowaniu ościeżnicy, miejsce między oknem a murem musi być zaizolowane i zwykle polegało to na wypełnianiu przestrzeni pianką montażową. 

Ciepły montaż jest techniką, która w inny sposób likwiduje szpary i zabezpiecza przed utratą ciepłego powietrza. Już nie jedna, lecz trzy warstwy izolacyjne są tu wykorzystywane (na zewnątrz taśma paroprzepuszczalna, w środku pianka poliuretanowa i wewnątrz folia). Zewnętrzna taśma chroni środkową przed wilgocią z opadów atmosferycznych, a wewnętrzna od pary wodnej z pomieszczenia. Warstwa izolacji termicznej ma więc swoich „obrońców” i z pewnością na dłużej zachowa swoje właściwości.

Background photo created by topntp26 – www.freepik.com

Możesz także przeczytać

Leave a Comment