Farba do drewna i metalu – jak wybrać najlepszą?

Udało Ci się odnaleźć piękne meble w stylu vintage i chcesz je odnowić, aby nadać domowym wnętrzom zupełnie nowego charakteru? A może zestaw ulubionych mebli ogrodowych stracił swój blask i zastanawiasz się, czy jego renowacja w domu jest możliwa? Producenci farb proponują obecnie doskonałej jakości preparaty idealne do odnawiania mebli. Zostały one skomponowane w taki sposób, aby dobrze pokrywać różne powierzchnie i uzyskać efekt, który zaplanujemy. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą farbę do drewna i metalu.

Akrylowa farby do drewna i metalu

Farby akrylowe do drewna cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają uzyskać ładny, intensywny kolor i jednolitą powierzchnię. W ich składzie stosuje się żywicę poliakrynową oraz cząsteczki pigmentów, które nadają mieszance pożądanego koloru. Akrylowe emalie do drewna i metalu doskonale sprawdzą się do renowacji mebli. Pozwolą one odnowić stoliki, komody czy szafki. Farby wodne dobrze się rozpuszczają i pozwalają uzyskać jednolitą powłokę na malowanej powierzchni. Co ważne są proste w nakładaniu, dlatego renowacja mebli nie wymaga szczególnych umiejętności z tego zakresu. Dużym plusem emalii akrylowych jest także niedługi czas schnięcia.

Taka farba do drewna i metalu dostępna jest w wielu różnych kolorach. Można wybrać wersje matowe, półmatowe lub błyszczące, co pozwoli uzyskać różne efekty renowacji. Słabszą stroną emalii akrylowych jest trwałość na ścieranie – lepiej nie używać ich do malowania krzeseł czy innych mebli, które są bardzo intensywnie użytkowane.

Farby olejne

Gdy chcemy odnowić intensywnie użytkowane meble, warto zwrócić uwagę na farby olejne. Funkcję spoiwa pełni tutaj żywica alkilowa. Cząsteczki pigmentu zatopione są w oleju. Farbę olejną można wykorzystać do malowania zarówno powierzchni drewnianych, jak i metalowych. Jej zaletą jest wysoka odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego dobrze sprawdzi się do renowacji krzeseł, biurek czy stolików. Słabszą stroną farb olejnych jest ich intensywny zapach (może on drażnić błony śluzowe układu oddechowego) i dość długi czas schnięcia.

Farby kredowe

Farby kredowe doskonale sprawdzą się, gdy chcemy stworzyć na meblach efekt postarzania. Jej on charakterystyczny dla stylu shabby chic. Wodorozcieńczalna emalia kredowa jest trwała, dobrze pokrywa powierzchnię, szybko schnie i ma neutralny zapach. Można ją nakładać na nieoszlifowane powierzchnie czy powłokę starej farby – w ten sposób nasze meble będą prezentować się niczym ekskluzywne zabytki z duszą.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment