O czym pamiętać kupując koparkę?

O czym pamiętać kupując koparkę?

Koparki to najczęściej wykorzystywane maszyny budowlane, które znacząco przyspieszają roboty ziemne. Można je spotkać na praktycznie każdym placu budowy. Decydując się na zakup nowej maszyny, przede wszystkim należy przeprowadzić szczegółową analizę potrzeb. Dzięki niej, jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni model, który będzie w 100% spełniał nasze oczekiwania.

Zakup koparki – podstawowe informacje

Używane maszyny budowlane z oczywistych względów są tańsze niż nowe modele. Jednak zakup takiego sprzętu zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Z kolei nowe koparki są droższe, ale jednocześnie objęte gwarancją. Używając ich zgodnie z przeznaczeniem, ryzyko wystąpienia usterki jest niewielkie. Na co zwracać szczególną uwagę kupując maszyny budowlane?

  • Pierwszym kryterium jest przeznaczenie koparki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju maszyny, które różnią się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, ale również konstrukcją.
  • Istotna kwestią jest też pojemność łyżki wyrażona w m³. Im jest większa, tym koparka jest wydajniejsza. Z tego powodu, duże koparki znajdują zastosowanie na obszernych placach budowy, a minikoparki są często wykorzystywane do robienia wykopów pod fundamenty domów jednorodzinnych.

Na rynku można znaleźć zarówno koparki kołowe, jak i gąsienicowe. Wybór konkretnego modelu zależy od przeznaczenia. Modele kołowe są szybsze i świetnie sprawdzają się na utwardzonej drodze. Z kolei gąsienicowe idealnie nadają się na trudny teren. Należy jednak pamiętać, że koparki tego typu nie mogą poruszać się po drogach publicznych.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

O możliwościach koparki decyduje również jej moc znamionowa. Z reguły im większa i cięższa maszyna, tym jej moc jest większa. Chcąc rozbudować swoją flotę maszyn budowlanych, warto rozważyć zakup ładowarko-koparki. Maszyna tego typu wyróżnia się uniwersalnością i wszechstronnym wykorzystaniem. Jak sama nazwa wskazuje, oprócz kopania, pozwala także na ładowanie np. ziemi.

Zapraszamy: Koparki Rzeszów

Możesz także przeczytać

Leave a Comment