Nowoczesne mieszkanie – czyli jakie?

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o stylu nowoczesnym. Wiele osób chce nowocześnie urządzić swoje mieszkanie, jednak nie do końca chyba zdaje sprawę na czym ten styl polega. Aranżowanie mieszkania polega na doborze wszystkich detali i elementów wystroju w ten sposób, by ze sobą współgrały. Na bazie tej harmonii można oczywiście włączać dodatki choćby z wystroju klasycznego, ale należy pamiętać że ich ilość, wielkość i charakter musi być bezwzględnie dostosowany do założeń stylu dominującego, w tym przypadku – nowoczesnego. Nowoczesnego – czyli jakiego?

Trochę historii

Historia stylu nowoczesnego jest dość bogata, bowiem kształtował się on przez wiele lat. Jego początki sięgają XX wieku, kiedy to narodził się kierunek w sztuce i architekturze będący w totalnej opozycji do przepychu w zdobieniach i bogatej ornamentyce charakterystycznej dla końca XIX wieku. Odtąd miało być prosto i bardziej funkcjonalnie. To zamiłowanie do prostoty faktycznie nadawało główny kierunek rozwojowi nowego stylu. Linie proste i nieskomplikowane figury geometryczne, matematyczna dokładność w rozmieszczeniu wszelkich zdobień były odpowiedzią na bogaty dekor i przepych w architekturze poprzedniego stulecia.

Główne założenia stylu nowoczesnego we wnętrzach

Prostota to słowo klucz do właściwego rozumienia nowoczesnego stylu. Bardzo ważny jest dobrze przemyślany wybór materiałów wykończeniowych, kolorów oraz oświetlenia. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną całość, harmonijną i przejrzystą.

W nowoczesnych aranżacjach wszelkie zbędne elementy, nie będące dekoracją, nie są mile widziane, ponieważ przełamują tę harmonię i prostotę, do których się dąży. Bardzo wskazany jest jeden element zdobniczy, który przykuwa uwagę, na przykład długi stół z surowego drewna, komoda w bardzo wyrazistym kolorze itd. Przestrzeń jest tu bardzo ważna – im mniej mebli, zdobień i dekoracji – niepełniących żadnej użytecznej funkcji – tym lepiej. Dla uzyskania wolnej powierzchni, często łączy się sąsiadujące pomieszczenia, na przykład salon z kuchnią, salonu z przedpokoju lub sypialni z łazienką.

Pomysły na nietuzinkowe nowoczesne aranżacje

Wnętrze nowoczesne powinno być minimalistyczne, choć nie ascetyczne. Uwagę powinny przykuwać pojedyncze elementy, a nie ich przepych. Z parapetów zatem znikają doniczki z roślinami i zapachowe świeczki, w pomieszczeniach ma być przejrzyście i prosto, choć nie nudno. Mimo, że podstawowe kolory dla takich wnętrz stanowią biel, czerń, szarość i beż, to można je potraktować niejako bazę lub tło dla detali, które można wybierać w bardziej wyrazistych kolorach. Dzięki takim rozwiązaniom łatwo przebijesz monotonię i ten nowoczesny ład.

W nowoczesnych wnętrzach doskonale wyglądają meble z palet i europalet. To bardzo wdzięczny materiał do pracy, który dzięki swemu naturalnemu pochodzeniu doskonale podkreśli nowoczesny charakter. Ławy, siedziska, szafki oraz całe regały, biurka, łóżka, stoliki, narożniki to tylko niektóre gotowe pomysły na wykorzystanie drewnianych palet. Oczywiście, należy pamiętać o wcześniejszym odpowiednim ich przygotowaniu poprzez oszlifowanie powierzchni i jej zabezpieczenie przez specjalną impregnację. Dużym atutem mebli z palet jest możliwość samodzielnego wykonania i dowolnej aranżacji zgodnie ze swoim gustem.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Nowoczesne mieszkanie – czyli jakie?”

  1. Olek33

    Nowoczesne mieszkanie może także być w kształcie chaty góralskiej – wszystko zależy od instalacji w jakie wyposażymy domek 🙂

Leave a Comment