Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Coraz częściej możemy się spotkać z tym, że ktoś z naszego otoczenia ogrzewa swój dom za pomocą pompy ciepła. Czym jest to urządzenie, jak działa i w jaki sposób przebiega cały ten mechanizm? Przybliżamy ten temat w dalszej części artykułu.

Pompa ciepła – co to za maszyna?

Jest to urządzenie grzewcze, które wbrew pozorom nie produkuje samodzielnie energii. Oznacza to, że nie potrzebuje ona przeprowadzania procesu spalania. Dzięki temu nie emituje do środowiska szkodliwych spalin, popiołu, kurzu czy innych nieprzyjemnych drobinek. Maszyny takie w stu procentach korzystają z energii, której pokłady są zgromadzone w wodzie, powietrzu, a nawet w gruncie. Eksploatacja środowiska naturalnego powoduje, że pompy ciepła są w pełni ekologiczne, a zamontowanie ich w swoim domu przyczynia się do ochrony naszej planety. Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces ten brzmi nieco skomplikowanie, a nawet mało realistycznie, jednak zapewniamy, że cały mechanizm funkcjonuje w bardzo prosty, bezpieczny sposób. Odpowiedź na pytanie jak działa pompa ciepła poznasz w kolejnym akapicie. 

Zasady funkcjonowania mechanizmu

Na początku warto zaznaczyć, że wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła. Podział ten został dokonany na podstawie źródeł pobierania energii i obejmuje pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne. Ponadto urządzenia te służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również chłodzenia. W obu sytuacjach podstawą jest korzystanie z dolnego źródła, czyli części odpowiadającej za pobór energii. Ciepło pobrane z otoczenia ogrzewa ciekły czynnik chłodniczy, zamontowany w pompie. Następnie tzw. czynnik roboczy przechwytuje ciepło z otoczenia. Jest w stanie wykonać to zadanie bez problemu, ponieważ posiada niską temperaturę. Ogrzany czynnik chłodniczy zaczyna parować, a jego gazowa postać przekazana zostaje do sprężarki. Efektem tego działania jest jeszcze bardziej podgrzane i skumulowane ciepło. W tym momencie podgrzany czynnik gazowy, będący pod wysokim ciśnieniem może przekazać swoje ciepło do instalacji grzewczej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej, tzw. źródła górnego. Po oddaniu ciepła zostaje on ponownie skroplony i schłodzony. Dzięki temu proces może się powtórzyć, a wspomniany wyżej czynnik chłodniczy może znowu pobierać odnawialną energię. Więcej szczegółów dotyczących maszyn, instalacji oraz montażu pomp ciepła poznasz na stronie https://heatergo.pl/pompy-ciepla/.

Pompa ciepła na czym polega?

Czy warto zainwestować? 

Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę, że zmiana sposobu ogrzewania stanowi niemały wydatek i choć istnieją różne dofinansowania, to wciąż inwestycja ta będzie całkiem spora. Jednak pompy ciepła posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań na rynku. Pozwalają się uniezależnić energetycznie od pełni od paliw stałych, takich jak węgiel i gaz. Można je także połączyć z innymi źródłami energii, takimi jak np. panele fotowoltaiczne, co da nam możliwość utworzenia energooszczędnego, ekologicznego i spójnego mechanizmu, co wraz z upływem czasu pozwoli nam na obniżenie rachunków. To, że pompy ciepła nie zagrażają środowisku wiemy już doskonale, ale warto też pamiętać o tym, że stanowią one najbezpieczniejszy system grzewczy również dla domowników. W ich przypadku nie istnieje ryzyko wybuchu czy też zaczadzenia, do których często dochodzi w wypadku instalacji gazowych lub paliwowych. Podsumowując mimo, że pompy ciepła wymagają pewnego wkładu finansowego, zdecydowanie warto w nie zainwestować, a tym samym zadbać o bezpieczeństwo swoje i planety. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment