Wiertarki akumulatorowe – jak wybrać odpowiednie elektronarzędzia?

Wiertarki akumulatorowe – jak wybrać odpowiednie elektronarzędzia?

Realizacja prac remontowo-budowlanych nie obejdzie się bez podstawowych sprzętów. Do najbardziej potrzebnych i najczęściej użytkowanych należą wiertarki akumulatorowe. Każdy model może posiadać inne zastosowanie ze względu na odmienność głównych parametrów. Jak wybrać najlepszy z nich? Czytaj dalej, a elektronarzędzia nie pozostawią przed Tobą żadnych tajemnic.

Dlaczego wiertarki akumulatorowe są tak popularne?

Wiertarki akumulatorowe to podstawowe elektronarzędzia wykorzystywane zarówno przez zwykłych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. O powszechności ich stosowania decyduje szereg zalet, a wspomnieć można o dużej mobilności, a także swobodzie pracy w dowolnych pozycjach. Tym samym nadają się do użycia w najbardziej trudno dostępnych miejscach.

Oczywiście wiertarka wiertarce nierówna. Poszczególne modele różnią się od siebie podstawowymi parametrami. Warto więc doprecyzować, do jakich zadań masz zamiar wykorzystać sprzęt. Ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji, wszak ograniczysz wybór do kilku opcji spośród wielu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki akumulatorowej?

Nim zaczniesz rozglądać się nad przenośnym sprzętem, określ również, jak często będzie użytkowany. Następnie poznaj główną specyfikację. Jakie parametry mają największe znaczenie, jeśli chodzi o wiertarki akumulatorowe?

1. Moc elektronarzędzia

Przede wszystkim sprawdź napięcie akumulatora, od którego zależy moc elektronarzędzia. Warto zdecydować się na modele o napięciu minimum 10V, przekraczającym nawet 18V. Dają wiele możliwości, począwszy od skręcania mebli, kończąc na sposobności wiercenia otworów w wielu materiałach. Co więcej, mogą posiadać dwa biegi, dzięki którym dostosujesz ilość obrotów na minutę do wymagań realizowanego zadania.

2. Moment obrotowy

Istotnym parametrem podawanym w niutonometrach (Nm) jest moment obrotowy. Decyduje o tym, jak głęboko osadzisz śruby oraz z jaką siłą będą wkręcane. W przypadku profesjonalnego użytku wartość powyższej właściwości może przekraczać nawet 130 Nm. Tego typu sprzęt wykorzystasz choćby do budowy konstrukcji dachowych. Do lżejszych prac wystarczy model o mniejszych możliwościach.

3. Pojemność i typ akumulatora

Nie zapominaj o pojemności akumulatora decydującej o czasie pracy wiertarki na jednym ładowaniu. W zależności od jego rodzaju może wynosić ok. 1000maH, a nawet 5000maH. Najdłuższe działanie zapewniają modele litowo-jonowe.

Powyższe właściwości to podstawowe parametry każdej wiertarki akumulatorowej. Jeśli chcesz, aby elektronarzędzie stanowiło długotrwałą inwestycję, sprawdź też m.in. rodzaj silnika. Warto postawić na wariant bezszczotkowy o znacznie większej trwałości niż szczotkowe odpowiedniki. Zapewnia jednocześnie lepszą moc i zużywa mniej energii.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment