Lista prac ogrodowych niezbędnych do wykonania w marcu

Mimo, że kalendarzowa wiosna występuje dopiero pod koniec marca (21), to już na początku miesiąca warto zająć się pielęgnacją ogrodu. Jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwalają, temperatura sprzyja, a niewielkie przymrozki występują jedynie w nocy i nad ranem warto zacząć sprzątanie ogrodu. Krzewy liściaste lub iglaste z pewnością zrzuciły jeszcze jesienią sporo liści, a ciężki śnieg uszkodził pojedyncze pędy. Grabienie trawnika oraz usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń to idealne zajęcie na pierwsze cieplejsze dni, kiedy gleba jest jeszcze nieco zamarznięta. 

Byliny i kwiaty ogrodowe – jak je pielęgnować wiosną?

Marzec oraz kwiecień to jedne z najbardziej intensywnych miesięcy dla każdego ogrodnika! To nie tylko sprzątanie ogrodu, ale przede wszystkim przygotowanie gleby oraz pielęgnacja roślin! Jak należy pielęgnować byliny

Jeśli na zewnątrz temperatura rzeczywiście sprzyja pracom ogrodowym warto rozpocząć pierwsze porządki. Podczas pielęgnacji bylin jako pierwsze należy usunąć uschnięte liście delikatnie je wyrywając, aby nie uszkodzić młodych pędów. 

Gdy gleba nie będzie już zamarznięta, a młode pędy zaczną wybijać się nad powierzchnię ziemi należy płytko, ale dokładnie spulchnić glebę uważając na pędy wokół.
Następny krok – wiosenne nawożenie. Należy pamiętać, aby dobierać nawozy pod konkretny typ oraz nawet odmianę rośliny. Dzięki temu będą rosły bujnie i przez dłuższy czas. Nawóz zapewni roślinom wszystkie niezbędne wartości odżywcze oraz uzupełni glebę w makro i mikroskładniki. 

Rozmnażanie bylin oraz krzewów ozdobnych 

Wiosna to również idealny czas do rozmnażania roślin! Kwiaty oraz krzewy liściaste o ozdobnych kwiatach kwitnące latem lub nawet jesienią warto podzielić na kępy już wiosną! Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni, a następnie regularnie podlewać nie doprowadzając do suszy. 

Iglaki również warto pielęgnować już wiosną 

W porze wiosennej krzewy iglaste mają trudne warunki pod względem przetrwania. Coraz silniejsze promienie słoneczne ogrzewają pędy oraz igły doprowadzając do wilgoci, która paruje! Ponadto gleba nadal pozostaje zamarznięta, a w ciągu nocy nadal pojawiają się przymrozki. To powoduje, że rośliny nie mają dostępu do uzupełnienia niedoborów składników odżywczych i często obumierają z powodu suszy fizjologicznej. Co należy zrobić?

Okryć krzewy agrowłókniną, dzięki czemu wilgoć nie będzie parować aż w takim stopniu. Ponadto w cieplejsze dni podczas dodatniej temperatury warto podlewać krzewy iglaste. Dzięki temu również gleba w pobliżu rośliny będzie szybciej rozmarzać. 

Możesz także przeczytać

One Thought to “Lista prac ogrodowych niezbędnych do wykonania w marcu”

  1. Ten blog jest niesamowicie wartościowy! Znajduję tu zawsze inspirujące treści i ciekawe artykuły, które są nie tylko pouczające, ale również przyjemne w czytaniu.

Leave a Comment