Które drzwi uchylne do garażu będą najlepsze? Przegląd rozwiązań do domów

Które drzwi uchylne do garażu będą najlepsze? Przegląd rozwiązań do domów

Praktyczne drzwi wjazdowe to pojęcie, które każda osoba mająca garaż może rozumieć inaczej. Nie jest to bynajmniej problem, a wręcz przeciwnie – bogactwo wyboru. Warto z niego skorzystać, by wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie. Jednym z nich jest brama garażowa uchylna. Warto sprawdzić, co przemawia za zakupem takiego modelu.

Bramy garażowe uchylne – rodzaje konstrukcji

Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że bramy garażowe uchylne niczym się od siebie nie różnią, w rzeczywistości dostępne są w trzech wariantach. Łączy je konieczność wygospodarowania dostatecznie dużego obszaru na otwarcie. Tę niedogodność rekompensuje doskonała izolacja od chłodu z zewnątrz (dzięki brakowi szczelin w konstrukcji) oraz wysoka trwałość. Wybierać można między modelami:

  • jednoskrzydłowymi otwieranymi do boku;
  • dwuskrzydłowymi uchylanymi na boki;
  • jednoskrzydłowymi podnoszonymi.

Wszystkie trzy rodzaje bram uchylnych to konstrukcje sprawdzające się przede wszystkim na dużych posesjach z garażem postawionym odpowiednio daleko od ulicy. Dlaczego spełnienie tych warunków jest tak ważne?

Dwa pierwsze typy drzwi potrzebują przestrzeni, żeby nie zajmować niepotrzebnie miejsca przed domem, a tym samym nie utrudniać przemieszczania się ludzi i samochodów. Tym bardziej otwarte drzwi nie mogą zagradzać publicznego chodnika lub tarasować np. ścieżki rowerowej.

Z podobnego powodu spory obszar jest potrzebny do montażu drzwi podnoszonych. Przed garażem nie powinny rosnąć drzewa oraz wisieć przewody instalacji elektrycznej.

Wykonanie bram garażowych uchylnych

Materiały, z których wykonuje się bramy garażowe uchylne, nie różnią się od tych wykorzystywanych do produkcji innych rodzajów drzwi. Jednym z możliwych do wyboru materiałów jest tworzywo sztuczne. Oprócz tego drzwi produkuje się z drewna i aluminium.

Tworzywo sztuczne

Jego największym atutem jest mnogość wzorów i kolorów, dzięki którym jest w stanie imitować np. drewno. Syntetyczny materiał cechuje również lekkość, co będzie miało znaczenie dla osób, które zdecydują się na ręczne otwieranie bramy.

Nie ma jednak rozwiązań idealnych, a w tym przypadku mankamentem jest słaba izolacja termiczna wnętrza garażu. Zakup takich drzwi wiąże się więc z koniecznością uszczelnienia framug większą ilością pianki montażowej, niż ma to miejsce, gdy wjazd do środka zagradzają drzwi drewniane.

Drewno

Właśnie z powodu lepszego kumulowania ciepła w pomieszczeniu warto zastanowić się nad alternatywą, jaką są drzwi drewniane. Oprócz tego do zalet materiału naturalnego zalicza się estetykę i uniwersalność. Poszczególne wzory takich bram prezentują się bardzo dobrze niezależnie od tego, czy elewacja wykonana jest bardziej w starym, czy nowoczesnym stylu.

Drewno również nie jest jednak materiałem pozbawionym wad. Jako naturalne tworzywo wymaga konserwacji. Na szczęście nie trzeba wykonywać jej często, a jedynie dwa razy do roku. Drzwi garażowe należy najpierw zabezpieczyć późną jesienią przed skutkami zimowych śniegów, a następnie wczesną wiosną przed opadami deszczu.

Aluminium

Osoby, którym żadne z wcześniejszych rozwiązań nie przypadło do gustu, mogą zastanowić się nad drzwiami z metalu. Tak jak bramy wykonane z tworzywa sztucznego, nie wymagają pielęgnacji. Co więcej, aluminium jest wystarczająco trwałe, by wyglądać dobrze przez długie lata.

Czy bramy z metalu mają jakąś wadę? Tak, w tym przypadku jest nią, ponownie, niezadowalająca izolacja cieplna. Z tego powodu garaż należy docieplić. Oprócz uszczelnienia ościeżnicy warto jeszcze wyłożyć ściany i sufit styropianem lub wełną mineralną.

Systemy napędu bram garażowych uchylnych

Ręczne otwieranie uchylnej bramy garażowej nie jest zbyt wygodne, szczególnie gdy jest duża i ciężka. Z tego powodu dobrze jest zastanowić się nad montażem automatycznego napędu. Dwa rodzaje takich rozwiązań swoim klientom oferuje firma Hörmann. Pierwsze to aplikacja BlueSecur umożliwiająca połączenie bramy z systemem smart home, a tym samym sterowanie nią przy pomocy smartfona.

Druga możliwość to pilot na podczerwień. W obu przypadkach wystarczy znaleźć się w zasięgu kilku metrów od garażu, by go otworzyć. Zamknięcie następuje z kolei automatycznie. Dzięki temu kierowca nie musi opuszczać samochodu, wracając do domu lub wyjeżdżając z garażu. Tym samym nie naraża się na podmuchy wiatru, deszcz i śnieg.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment