Jak wybrać odpowiedni kombinezon do piaskowania?

Jak wybrać odpowiedni kombinezon do piaskowania?

Piaskowanie to jeden z powszechnych procesów realizowanych w branży hutniczej, budowlanej, maszynowej czy stoczniowej. Polega na strumieniowo-ściernej obróbce różnych obiektów – zwłaszcza metalowych, ale też drewnianych i kamiennych. Ze względu na duży poziom zapylenia niezbędne jest tutaj wykorzystywanie odzieży ochronnej, takiej jak profesjonalne kombinezony do piaskowania.

Ryzyko uszkodzenia ciała i utraty zdrowia

Piaskowanie opiera się na wprowadzeniu wybranego materiału ściernego bezpośrednio do strumienia sprężonego powietrza, a następnie ukierunkowaniu go na powierzchnię przeznaczoną do oczyszczenia lub wygładzenia. Generowane drobiny skutecznie eliminują rdzę, osady próchniczne, śniedź oraz inne zabrudzenia. Nierzadko omawiany proces technologiczny służy modyfikacji kształtu obiektu. Podstawowym ścierniwem jest w tym przypadku wyselekcjonowany piasek kwarcowy o niskiej granulacji, wprost idealnie nadający się do obrabiania choćby felg samochodowych, zabytkowych mebli, elementów podwozia czy zbiorników stalowych. Alternatywne rozwiązania to korund, elektrokorund, żużel, garnet, śrut, a nawet zmielone skorupki orzechów. Niezależnie od rodzaju materiału zawsze zachodzi konieczność zabezpieczenia ciała przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi i toksycznie oddziałującym na układ oddechowy pyłem. Najlepiej postawić na funkcjonalny kombinezon zgodny z normą PN-EN ISO 14877,

Wymagane udogodnienia konstrukcyjne

Kombinezony do piaskowania są zaprojektowane w taki sposób, że gwarantują zarówno optymalną ochronę, jak i zaskakującą swobodę ruchów. Przy zakupie egzemplarza do własnego użytku należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał wykonania. Jedyną sensowną opcją jest bawełna o gramaturze co najmniej 240 g/m², ponieważ pozwala skórze prawidłowo oddychać, a jednocześnie zapobiega przenikaniu szkodliwych pyłów. Oczywiście ważną rolę odgrywają również rozmaite udogodnienia zastosowane w konstrukcji stroju – do najbardziej przydatnych zaliczamy mankiet ukryty w rękawach i nogawkach, pojemną kieszeń zewnętrzną i wewnętrzną (do przechowywania narzędzi roboczych, drobnych akcesoriów, telefonu komórkowego), zapięcie na zamek błyskawiczny (wzbogacone o dodatkowe zapięcie rzepowe) oraz podwójne szwy zwiększające ogólną trwałość kombinezonu. Pozostałe pożądane elementy to kaptur ze sznurkiem i skórzane wstawki protekcyjne. 

Nie zapomnijmy o weryfikacji rozmiaru

Wybierając kombinezon, koniecznie dostosujmy jego wielkość do gabarytów ciała, gdyż decyduje to w dużej mierze o późniejszym komforcie podczas noszenia. Na rynku bez problemu znajdziemy modele w rozmiarze M, L, XL czy XXL. Rozsądnym pomysłem jest z pewnością rzetelne dokonanie pomiaru swojego wzrostu, obwodu klatki piersiowej i obwodu pasa, a następnie porównanie uzyskanych rezultatów z tabelą zamieszczoną na stronie internetowej danego sklepu bądź producenta. Nieco mniej istotny aspekt to kolor, przekładający się głównie na walory wizualne. Rozpowszechnione są przede wszystkim kombinezony do piaskowania białe, szare, ciemnozielone i granatowe, choć na uwagę zasługują też wersje żółte i czerwone. Na koniec warto podkreślić, że oprócz omawianego stroju ogromne znaczenie mają inne środki ochrony osobistej, takie jak hełm z dopływem świeżego powietrza, długie rękawice i specjalne okulary. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment