Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

Bezpieczeństwo na placu budowy, w magazynie czy też hali produkcyjnej w dużej mierze zależy od utrzymania higieny pracy. Odkurzacze przemysłowe są profesjonalnymi elektronarzędziami, które pozwalają zachować czystość bez większego wysiłku. Jaki model sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Czym odkurzacz przemysłowy różni się od zwykłego odkurzacza?

Odkurzacz budowlany charakteryzuje się mocniejszym silnikiem, dużo większą siłą ssania oraz większym zbiornikiem niż tradycyjny odkurzacz. Jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach i doskonale radzi sobie z usuwaniem większych zabrudzeń. Większość odkurzaczy, jak np. odkurzacze przemysłowe marki Festool, mają funkcje sprzątania na sucho i na mokro. Nadają się do usuwania nie tylko pyłów i brudu, ale także wody. Co ważne, wyposażone są w długi kabel zasilający, dzięki czemu jesteśmy w stanie odkurzyć dużą powierzchnię bez konieczności przepinania kabla do innego gniazdka. 

Odkurzacze przemysłowe — zastosowanie

Odkurzacz przemysłowy, inaczej zwany budowlanym bądź warsztatowym, znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, kiedy po zakończeniu prac wykończeniowych lub remontowych trzeba posprzątać nagromadzony kurz i pył. Profesjonalny odkurzacz budowlany świetnie sprawdza się także w zakładach produkcyjnych, fabrykach i warsztatach. Co warto podkreślić, to urządzenie można śmiało wykorzystać również do czyszczenia powierzchni w warunkach domowych, np. w garażu, na tarasie czy w piwnicy. 

Klasy filtracji w odkurzaczach przemysłowych

Pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz przemysłowy, jest klasa filtracji urządzenia. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ wskazuje na poziom radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Wyróżniamy:

  1. klasę L – jest to klasa najniższa (L od słowa low); odkurzacze tej klasy radzą sobie z wciąganiem i filtracją drobnych odpadków i pyłów, dlatego najlepiej sprawdzają się w przypadku niewielkich prac remontowych,
  2. klasę M – jest to klasa średnia (M od słowa medium); odkurzacze tej klasy są przystosowane do odkurzania powierzchni zanieczyszczonych kawałkami drewna, betonu, tynku czy kamieni,
  3. klasę H – jest to klasa wysoka (H od słowa high); odkurzacze tego typu są urządzeniami do zadań specjalnych, a mianowicie do usuwania niebezpiecznych dla zdrowia toksycznych pyłów, azbestu, pleśni i ołowiu.
odkurzacz przemysłowy podczas remontu

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz przemysłowy

W sklepach dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy przemysłowych, które wyposażone są w rozmaite funkcje i różnią się od siebie pod względem parametrów. Duży wybór pozwala na kupno urządzenia idealnie dopasowanego do własnych potrzeb. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na:

  • Moc odkurzacza — od mocy silnika zależy siła ssania, dlatego jest to jeden z ważniejszych parametrów, ponieważ bezpośrednio wpływa on na komfort i efektywność pracy odkurzacza. Do wyboru mamy modele o mocy od 1000 do 1600 W i powinniśmy ją dopasować do poziomu zanieczyszczenia przestrzeni.
  • Pojemność zbiornika — może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu litrów, a im większa objętość, tym mniejsza częstotliwość opróżniania zbiornika. Warto dodać, że do wyboru mamy także modele odkurzaczy z wymiennymi workami, co jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku stosunkowo rzadkiego korzystania z urządzenia.
  • Średnicę rury — wielkość otworu, przez który zasysane są śmieci powinna być dostosowana do ich rozmiarów: wąskie rury wystarczą do odkurzania kurzu i pyłu, ale kawałki drewna lub tynku wymagają użycia elementu o większej średnicy.
  • Długość przewodu — odkurzacz jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu, jeśli nie musimy się przejmować ciągłym przepinaniem przewodu, dlatego warto zadbać o kabel pozwalający dosięgnąć nawet najdalszych zakamarków danej przestrzeni.
  • Dodatkowe wyposażenie i funkcje — dodatkowe elementy mogą znacznie ułatwić pracę w wyjątkowo trudnych warunkach, dlatego warto rozważyć kupno modelu z wymiennymi końcówkami (np. dyszą podłogową lub dyszą do spoin) oraz funkcją wydmuchu powietrza.

Planujesz generalny remont? Przyda się nie tylko odkurzacz budowlany!

Czas wiosenno-letni często bywa okresem zmian — wraz ze wzrostem temperatury chętnie przystępujemy do wielkich porządków, remontów i majsterkowania. W domowym warsztacie powinno znaleźć się kilka przydatnych narzędzi, które ułatwią nam ten twórczy proces i sprawią, że owe czynności staną się jeszcze przyjemniejsze. 

Do szlifowania ścian i sufitów przyda się profesjonalna żyrafa do gipsu, która ułatwi np. usunięcie starej tapety. Gładkie ściany należałoby pokryć świeżą farbą, a w tej roli świetnie sprawdzają się agregaty malarskie — dzięki nim jesteśmy w stanie równomiernie pokryć farbą tak naprawdę dowolną powierzchnię. Ponadto przydatne okażą się proste narzędzia ręczne, takie jak młotek, wiertarka, wkrętarka, nożyk, taśma i ołówek. Bałagan posprzątasz oczywiście odkurzaczem przemysłowym!

Jaki powinien być odkurzacz przemysłowy — podsumowanie

Odkurzacz budowlany różni się od tradycyjnego odkurzacza pod wieloma względami. Jest to narzędzie wykorzystywane do dużo bardziej zanieczyszczonych powierzchni, dlatego cechuje się m.in. zwiększoną mocą silnika (która wpływa na moc ssania), większą pojemnością zbiornika, dłuższym kablem oraz wyposażeniem w funkcję umożliwiającą pracę nie tylko na sucho, ale również na mokro. 

Przed zakupem należy zwrócić uwagę także na typ filtra, a dokładniej klasę filtracji, ponieważ podpowiada ona, do jakich zabrudzeń dane urządzenie jest przeznaczone. Nie powinniśmy bagatelizować tego parametru, dlatego że np. odkurzacz budowlany klasy S prawdopodobnie nie poradzi sobie z większymi kawałkami śmieci pozostałymi po budowie. 

Profesjonalny odkurzacz przemysłowy może na stałe zagościć w Twoim garażu lub domowym warsztacie, nawet jeśli aktualnie niczego nie budujesz, ani nie remontujesz. To urządzenie bardzo ułatwia nawet zwykłe sezonowe porządki. Czyszczenie piwnicy, poddasza czy tarasu zajmuje dosłownie chwilę, a efekt jest olśniewający.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment