Budowa szamba przydomowego na zgłoszenie

Szambo Nonztp, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Nie ma co ukrywać, budowa szamba może być dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Wymaga przestrzegania wielu przepisów i norm, aby móc zrealizować ten projekt zgodnie z prawem. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie formalności związane z budową szamba oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania na ten temat. Jeśli szukasz kompleksowej i rzetelnej wiedzy, to dobrze trafiłeś.

Czy budowa szamba wymaga pozwolenia?

Tak, budowa szamba wymaga zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budowa szamba jest inwestycją, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątkiem są jedynie małe zbiorniki o pojemności do 10 m3, które mogą być budowane bez pozwolenia. Warto jednak pamiętać, że każda budowa szamba musi spełniać określone wymagania techniczne, aby mogła zostać dopuszczona do użytku.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 6 Prawa budowlanego budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia.

Jakie wymagania musi spełniać szambo?

Budowa szamba musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami technicznymi. Wymagania te określają m.in. minimalną pojemność szamba, rodzaj materiałów, z których może być wykonane oraz sposób montażu. Szambo musi także posiadać odpowiednie uszczelnienie, aby uniknąć wycieku szkodliwych substancji do ziemi lub wody gruntowej.

Szambo możemy zbudować jedynie gdy:

działka na której montujemy szambo nie ma przyłącza (ani możliwości przyłączenia) do sieci kanalizacyjnej
miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę szamba

Czy mogę zbudować szambo samodzielnie?

Tak, budowa szamba jest dozwolona również dla osób prywatnych. Warto jednak pamiętać, że wymaga to odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy technicznej. Nieodpowiednio wykonane szambo może bowiem skutkować nie tylko finansowymi stratami, ale również szkodą dla środowiska. Dlatego zaleca się korzystanie z usług specjalistów, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedzę techniczną w tej dziedzinie.

Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia budowy szamba?

Do zgłoszenia budowy szamba potrzebne są przede wszystkim dokumenty potwierdzające prawo własności do działki oraz pozwolenie na budowę, jeśli jest ono wymagane. Wymagane są również dokumenty dotyczące projektu szamba oraz jego wykonania. Szczegółowy wykaz dokumentów można uzyskać w odpowiednim urzędzie gminy lub powiatu.

W zgłoszeniu budowy szamba podajemy:

  • jakie roboty wykonujemy czyli w przypadku szamba do 10m3 będzie to – budowa szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3
  • z jakich materiałów będzie wykonane szambo np. betonowe
  • w jaki sposób będziemy prowadzić budowę
  • zaplanowany termin budowy

Do zgłoszenia dołączamy załączniki:

  • Rysunek przedstawiający umiejscowienie szamba na działce. Należy wskazać odległości od elementów: granicy działki, budynków, Zaznaczamy to wszystko na mapie zasadniczej działki pobranej z wydziału geodezji
  • Rysunek przedstawiający zbiornik szamba podający jego wymiary i budowę
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • Jeżeli gmina wymaga to załączamy opinie od zarządcy sieci potwierdzające o niemożliwości przyłączenia budynku do kanalizacji
Nonztp, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Możesz także przeczytać

Leave a Comment