Folie i maty grzewcze a inne systemy ogrzewania – porównujemy koszty

Folie i maty grzewcze a inne systemy ogrzewania – porównujemy koszty

Stawki za prąd rosną, a ceny gazu czy paliw stałych nie pozostają w tyle. Jaki system ogrzewania wybrać, by za komfort termiczny w domu zapłacić jak najmniej? Poznaj nasze porównanie, w którym uwzględniliśmy nie tylko koszty eksploatacyjne, lecz także te związane z zakupem i montażem. Ile kosztują folie i maty grzewcze, a ile inne źródła ciepła?

Co trzeba wziąć pod uwagę, by porównać koszty różnych systemów grzewczych?

W internecie bez trudu znajdziesz ogólne wyliczenia dla poszczególnych rodzajów ogrzewania. Są do pewnego stopnia przydatne, tylko że… niekoniecznie pasują do Twojej sytuacji. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na koszty ogrzewania za pomocą różnych systemów? To przede wszystkim:

  • powierzchnia użytkowa budynku;
  • poziom ocieplenia – jeśli budynek jest nowy lub przeszedł termomodernizację, jego zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsze;
  • lokalne ceny mediów i opału;
  • w przypadku ogrzewania elektrycznego – taryfa prądu, z której korzystasz.

Chcesz uniknąć niespodzianek związanych z wydatkami na system ogrzewania? Przy szacowaniu kosztów uwzględnij nie tylko to, co zapłacisz na etapie zakupu i montażu, lecz także koszty związane z eksploatacją. Chodzi tu przede wszystkim o zlecanie prac serwisowych i przeglądów. Są one obowiązkowe w przypadku kotłów gazowych i tych na paliwa stałe.

Koszt pracy specjalisty z uprawnieniami, który zezwoli na użytkowanie systemu grzewczego przez kolejny rok, to – w zależności od lokalizacji i innych czynników – średnio od 100 do 400 złotych.

Ile kosztuje zakup i montaż folii lub mat grzewczych?

W przypadku ogrzewania za pomocą folii lub mat głównym kosztem będzie zakup samych urządzeń grzewczych. Do montażu będziesz potrzebować także kilku akcesoriów, jednak ich koszt jest na szczęście marginalny.

Przy założeniu, że ogrzewanie na podczerwień lub maty grzewcze staną się głównym źródłem ciepła i będą pokrywały ok. 80% powierzchni podłogi, koszt zakupu elementów instalacji dla domu o powierzchni 150 m2 wyniesie nieco ponad 10 tysięcy złotych. Do tej kwoty dolicz koszty montażu (jeśli zlecasz go specjaliście) lub podłączenia przez elektryka.

Jakie początkowe koszty trzeba ponieść w przypadku innych systemów grzewczych?

Koszt zakupu urządzeń i montażu instalacji będzie w przypadku innych systemów ogrzewania znacznie wyższy niż w przypadku folii i mat grzewczych. To już nie kwestia kilkunastu tysięcy złotych. Powietrzne pompy ciepła kosztują co najmniej 20 tysięcy złotych, gruntowe – nawet 60 tysięcy złotych.

W przypadku nowoczesnych kotłów gazowych trzeba przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 10 tysięcy złotych (dotyczy to samego urządzenia, a nie całej instalacji gazowej). Ceny kotłów na paliwa stałe są bardzo zróżnicowane, ale rzadko można znaleźć urządzenia kosztujące mniej niż 10 tysięcy złotych.

Zwróć też uwagę na to, że o ile folie na podczerwień czy elektryczne maty grzewcze bez problemu zamontujesz samodzielnie (jedynie ich podłączeniem powinien zająć się elektryk), to w przypadku innych systemów jest to niemożliwe. Takie prace należy zlecić specjalistom, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Porównanie miesięcznych kosztów – ile zapłacisz w przypadku różnych systemów ogrzewania?

Aby obliczyć miesięczne koszty dla poszczególnych systemów grzewczych, najlepiej posłużyć się stawką za 1 kWh – czyli kosztem wyprodukowania jednostki energii cieplnej. Można w ten sposób łatwo porównać ze sobą systemy zasilane różnymi mediami i paliwami. Jak wyglądają koszty produkcji ciepła dla każdego z popularnych rozwiązań?

Dla domu o powierzchni 150 m2 kwoty wyglądają następująco:

  • gruntowa pompa ciepła – ok. 27 groszy za 1 kWh, ok. 4 tys. złotych rocznie;
  • powietrzna pompa ciepła – ok. 35 gr/1 kWh, ok. 5 tys. złotych rocznie;
  • ogrzewanie drewnem opałowym – ok. 33 gr/1 kWh, ok. 5 tys. złotych rocznie;
  • ogrzewanie pelletem – ok. 68 gr/1 kWh, ok. 10 tys. złotych rocznie;
  • ogrzewanie węglem – ok. 60 gr/1 kWh, ok. 9 tys. złotych rocznie;
  • ogrzewanie gazem ziemnym, ok. 36 gr/1 kWh, ok. 5,4 tys. złotych rocznie.

Jak wyglądają na tym tle koszty ogrzewania foliami lub matami grzewczymi? Zapotrzebowanie na energię domu o tej powierzchni wynosi ok. 3000 kWh rocznie. Przy obecnych cenach prądu koszt ogrzewania powinien wynieść nie więcej niż 3 tysiące złotych – czyli znacznie mniej niż w powyższych rozwiązaniach.

Sprawdź koszty ogrzewania dla swojego domu w bezpłatnym kalkulatorze

Znasz już ogólne wyliczenia, a także wiesz, że folie i maty grzewcze wymagają mniejszych początkowych inwestycji. Pozwalają również oszczędzić na serwisowaniu i przeglądach. Jak jednak będą wyglądały koszty ogrzewania w Twoim przypadku?

Możesz to szacunkowo wyliczyć w kalkulatorze ogrzewania na podczerwień, który bezpłatnie udostępniamy na naszej stronie. Wystarczy, że wprowadzisz trzy podstawowe zmienne: stawkę za 1 kWh prądu (znajdziesz ją np. na rachunkach od dostawcy energii), powierzchnię domu oraz poziom jego ocieplenia.

Na tej podstawie kalkulator obliczy dla Ciebie roczne zużycie energii, koszty zakupu materiałów, a także koszty eksploatacyjne. I nie tylko – jeśli chcesz połączyć ogrzewanie podczerwienią lub za pomocą mat grzewczych z instalacją fotowoltaiczną, w kalkulatorze znajdziesz informację, jaka powinna być jej moc.

A jakie będą wyniki w Twoim przypadku? Zanim wybierzesz tani i energooszczędny system ogrzewania, sprawdź to w naszym kalkulatorze!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment