Ekogroszek. Co trzeba wiedzieć o tym paliwie?

Smog to coraz poważniejszy problem w polskich miejscowościach. Co ważne, dotyka on nie tylko dużych metropolii – często jest on notowany również w mniejszych miasteczkach oraz wsiach. Zanieczyszczenie środowiska jest wynikiem wielu czynników – działalności zakładów przemysłowych, samochodów (zwłaszcza tych z silnikiem diesla) oraz tak zwanej niskiej emisji, czyli dymu z kominów w prywatnych domach oraz małych przedsiębiorstwach. Naukowcy są zgodni, że w większości miejsc największy wpływ na słabą jakość powietrza ma ten ostatni czynnik. Dlatego tak ważne jest, by odchodzić od zwykłych kotłów na rzecz ich bardziej przyjaznych dla środowiska odpowiedników – takich jak piece na ekogroszek.

  1. Ekogroszek w workach. Czym jest to paliwo? Jak jest produkowane?
  2. Suchy ekogroszek. Dlaczego warto kupić zasilany nim piec?
  3. Ekogroszek online. Jaki kupić? Workowany czy na wagę?

Ekogroszek w workach. Czym jest to paliwo? Jak jest produkowane?

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla kamiennego oraz brunatnego. W przeciwieństwie do zwykłej formy tego paliwa, jego spalanie jest dużo mniej uciążliwe dla otoczenia oraz stosunkowo bezpieczne dla środowiska. Wynika to z ich składu chemicznego, dzięki któremu ich spalanie jest dużo efektywniejsze, a w jego trakcie powstaje mniej szkodliwych związków. Warto jednak pamiętać, że ekogroszek w workach oraz ten sprzedawany na wagę ma również inne zalety – omawiamy je następnym akapicie.

Suchy ekogroszek. Dlaczego warto kupić zasilany nim piec?

Korzyści płynące z przejścia na suchy ekogroszek są bowiem nie tylko natury ekologicznej. Poza środowiskiem i sąsiadami, odczuje je również sam inwestor. Po pierwsze dlatego, że ogrzewanie domu ekogroszkiem, ze względu na jego efektywniejsze spalanie, jest tańsze niż w przypadku węgla. Pod względem finansowym wypada też lepiej od instalacji zasilanych gazem lub energią elektryczną. Nie bez znaczenia jest również to, że piec na ekogroszek jest dużo łatwiejszy i wygodniejszy w obsłudze niż tradycyjny kocioł węglowy. Cały wysiłek sprowadza się właściwie do uzupełniania podajnika usuwania popiołu maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Ekogroszek online. Jaki kupić? Workowany czy na wagę?

Najłatwiej jest zamówić ekogroszek online – już po kilku dniach paliwo dotrze do naszego domu. Sklepy internetowe oferują ekogroszek w workach oraz luzem. Który z nich jest lepszą opcją? Ze względu na wygodę i łatwość utrzymania kotłowni w czystości warto polecenia jest groszek sprzedawany w gotowych paczkach – przy jego składowaniu oraz nasypywaniu do podajnika powstaje znacząco mniejsza ilość pyłów.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment