Czy warto robić remont mieszkania zimą?

Mróz, Boże Narodzenie, Sylwester, ferie… Sezon zimowy kojarzy się nam z wieloma rzeczami, ale na pewno nie z remontowaniem mieszkania. Tymczasem przeprowadzanie prac remontowych w chłodnych miesiącach ma też swoje zalety!

Jakie? O to zapytaliśmy Macieja Balcerka z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Przeprowadzenie remontu planuje się przeważnie na okres wiosenny lub letni. Nie bez powodu – w tym czasie dzień jest dłuższy, dłużej można zatem pracować przy naturalnym świetle. Wysokie temperatury sprzyjają też wykonywaniu prac na świeżym powietrzu. Prowadzenie zimą prac remontowych na zewnątrz? Skutecznie uniemożliwiają to minusowe temperatury, opady śniegu i wilgoć. Co jednak z remontami wewnątrz pomieszczeń?

– Jeżeli chodzi o kwestię zimowych remontów, to nie istnieją żadne odgórne, kategoryczne przeciwwskazania, choć prace remontowe w tym okresie są bardziej problematyczne niż te przeprowadzane wiosną i latem – ostrzega Maciej Balcerek.

Zimą łatwiej o wolny termin

Czy w okresie zimowym w ogóle warto zabierać się za remont mieszkania? To zależy. Podstawowym problemem jest czas schnięcia ścian. Zimą nie ma bowiem jak otworzyć okien. Brak należytej cyrkulacji powietrza sprawia, że wszystko schnie zdecydowanie dłużej, a wewnątrz ścian gromadzi się woda. Problem ten w dużej mierze rozwiązuje jednak centralne ogrzewanie. Wystarczy maksymalnie rozkręcić grzejniki. W przypadku większości farb, tapet czy tynków dekoracyjnych minimalna temperatura otoczenia powinna wynosić 5 stopni Celsjusza. To jednak totalne minimum – zdaniem ekspertów optymalna temperatura w remontowanym pomieszczeniu powinna się wahać w granicach 20-23 stopni.

– Niezwykle popularnym patentem na zimowe remonty jest przyspieszanie schnięcia za pomocą farelek i innych osuszaczy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tego typu sztuczne suszenie może prowadzić do odchodzenia świeżo położonych tapet oraz powstawania przebarwień na świeżo pomalowanych ścianach – zauważa Maciej Balcerek. – Otwieranie okien przy dużym mrozie może z kolei powodować zamarzanie kleju.

Terminarz sprzyja Eskimosom

Zimą na pewno zdecydowanie łatwiej można znaleźć fachową ekipę remontową, bo mało kto decyduje się w tym czasie na remont. Zimą firmy wykończeniowe dysponują większą ilością wolnych terminów, istnieje zatem realna szansa na to, że dana ekipa dostosuje się do naszych preferencji, a remont przebiegnie bez zbędnego pośpiechu. To dobra wiadomość, bo fachowcy, których nie gonią terminy, pracują z reguły zdecydowanie lepiej.

Kolejną zaletą remontów w okresie zimowym są atrakcyjne promocje na farby, płytki czy tapety. Pod koniec roku wiele sklepów wyprzedaje bowiem końcówki kolekcji oraz pozbywa się pełnowartościowych produktów, robiąc miejsce na świeżą ofertę. Trzeba jednak uważać przy ich transporcie – niektóre materiały pod wpływem niskich temperatur potrafią zmieniać swoje właściwości.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment