Czym jest i jak działa stacja parowa?

Jeżeli chcemy dobrze się prezentować, to oprócz nienagannej fryzury i dobrego makijażu warto zadbać o schludny ubiór. Odzież powinna zawsze być czysta i zadbana. Ważne jest prasowanie ubrań, aby nadać im pożądany wygląd. Jednakże wiele osób tej czynności nie lubi, uważa ją za żmudną i uciążliwą. I tutaj z pomocą wkraczają najnowsze technologie w zakresie prasowania odzieży, a dokładnie generator pary. Zakup tego produktu sprawi, że prasowanie będzie znacznie szybsze, lżejsze i bardziej satysfakcjonujące. Przykładowe modele stacji pary warto poznać na https://www.ranking-generatorpary.pl, a dokładne ich działanie omawiamy poniżej.

Stacja pary  – jak działa?

Żelazko ze stacją parową składa się z dwóch części: stacji bazowej, w której jest zbiornik na wodę o pojemności nawet 2 litrów oraz ukryty we wnętrzu bojler do gotowania wody. Gdy ta się nagrzewa, wytwarza parę. Następnie pod dużym ciśnieniem jest transportowana przez przewód parowy do drugiej części urządzenia, czyli stopy generatora pary. Stopa rozprowadza równomiernie po tkaninie wytworzoną parę. Para jest produkowana w trybie ciągłym, od pierwszego momentu przez cały proces prasowania.

Zalety stacji parowej

Cały proces ma sporo zalet. Przede wszystkim dzięki dużym ilościom pary wodnej temu każda tkanina jest solidnie nawilżona, przez co znacznie łatwiej ją wyprasować. Już nie trzeba przesuwać stopą ciągle w tym samym miejscu, aby ja wyprasować. Ciepło i tak ma ograniczone przenikanie w głąb materiałów, a ciągłe ogrzewanie powierzchni najczęściej powoduje jej przypalenie. Przesunięcie sposobu prasowania z ciepła na parę eliminuje ten problem. Nawet najgrubsze tkaniny zyskują dobry wygląd i to nawet po przeprasowaniu materiału tylko z jednej strony! Natomiast ryzyko ich przypalenia praktycznie nie istnieje, ponieważ stopa stacji pary jest raczej „letnia” i jest dodatkiem do dużej ilości pary.

Stacja parowa także podnosi komfort prasowania. Duży zbiornik na wodę umożliwia prasowanie dużej ilości ubrań za jednym razem, bez konieczności jej częstego dolewania.

Wody w zbiorniku wystarcza na bardzo długo. Warto podkreślić, że natężenie pary w żelazku jest bardzo duże, urządzenie połączone jest ze stacją parową rurką, którą przepływa gotowa para o ciśnieniu co najmniej 3,5 Ba, dzięki czemu ubrania wystarczy prasować tylko z jednej strony.

Na co zwracać uwagę kupując stację pary?

  • ciśnienie – im wyższe tym lepsze, bo to gwarantuje przenikanie w głąb tkaniny, a przez to jej szybsze i skuteczniejsze rozprostowywanie.
  • wytwarzanie pary – tak jak powyżej, im więcej tym lepiej. Wytwarzanie pary określa  jaką ilość pary możemy wtłoczyć w tkaninę w ciągu minuty. Im  więcej tym szybciej i łatwiej ją rozprostujemy.
  • moc – decyduje jak szybko będzie nagrzewać się woda i czy da rady podtrzymywać stały poziom produkcji pary.
  • zbiornik na wodę – najlepiej gdy jest wyjmowany, o pojemności minimalnej 1,5 litra
  • stopa – czyli rodzaj materiału z jakiego jest wykonana, co decyduje o płynności przesuwania stopy po tkaninie. Mamy stopy aluminiowe, ceramiczne, stalowe, szafirowe, szklane.

Leave a Comment