Nitownica akumulatorowa, pneumatyczna, ręczna — czym się różnią, dla kogo są przeznaczone?

Nitownica to bardzo praktyczne narzędzie, które można wykorzystać w wielu sytuacjach. Najczęściej z nitownicy korzysta się podczas wykonywania różnego rodzaju robót budowlanych, ale nie tylko. Zazwyczaj za pomocą nitów łączy się elementy metalowe, bardzo często jest to metoda zastępująca spawanie. Jakie są rodzaje nitownic? Jaką nitownicę wybrać?

Rodzaje nitownic

Możemy wyróżnić cztery rodzaje nitownic, a każda z nich ma swoje zastosowanie, które pokrótce opiszemy.

  1. Jako pierwszą opiszemy nitownicę akumulatorową, która jak sama nazwa wskazuje, posiada akumulator oraz baterie. Tego typu nitownice elektryczne mają mniejszą siłę działania niż nitownice pneumatyczne. Jako przykład może posłużyć nitownica akumulatorowa w sklepie INCOP, która świetnie sprawdzi się podczas prac w trudnych warunkach. Ten rodzaj nitownic cechuje się także mniejszym rozmiarem. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w diody oświetlające miejsce, w którym montujemy nit.
  2. Nitownica pneumatyczna jest narzędziem przeznaczonym dla profesjonalistów. Ten typ pozwala na sprawne i szybkie wykonanie pracy, dzięki czemu świetnie sprawdza się na liniach produkcyjnych. Jej atutem jest duża energia zaciskowa oraz to, że podczas pracy nią nie trzeba dodatkowo podtrzymywać nitu. Nitownice pneumatyczne są dodatkowo bardzo wytrzymałe, pozwalają na stworzenie setek połączeń nitowych. Wadą jest potrzeba używania dodatkowego osprzętu, z drugiej jednak strony, różnego rodzaju końcówki pozwalają na wykorzystanie tego urządzenia w wielu sytuacjach.
  3. Nitownica ręczna jest narzędziem, które spełni oczekiwania zarówno amatorów majsterkowania, jak i profesjonalistów używających jej w pracy. Warto zaznaczyć, że może ona pracować w dowolnym położeniu, co stanowi znaczne ułatwienie. Decydując się na zakup nitownicy ręcznej trzeba wziąć pod uwagę, iż użycie jej wymaga sporej siły oraz czasu. Nitowanie przy pomocy narzędzi akumulatorowych czy pneumatycznych jest znacznie szybsze.

    Mówiąc o nitownicach ręcznych trzeba koniecznie wspomnieć także o tzw. oczkownicach, które sprawdzą się w przypadku prac artystycznych, czy też modelarskich.
  4. Osobną kategorię stanowią nitownice do łańcuchów, znane także jako zakuwarki do łańcuchów. Służą one do nitowania ogniw piły łańcuchowej.

Jak działa nitownica?

Nitowanie było bardzo popularnym sposobem stałego łączenia ze sobą elementów, zanim upowszechniło się spawanie. Różne techniki spawalnicze z czasem w dużej mierze wyparły nity, jednak nie do końca. W dalszym ciągu stosuje się tę metodę w sytuacjach, gdy spawanie jest niemożliwe, lub gdy potrzebny jest szybki efekt.

Aby stworzyć połączenie nitowe niezbędne są nity, czyli metalowe elementy w kształcie walca, zakończone z jednej strony charakterystyczną główką, a z drugiej zakuwką. Rzadziej obecnie używane są nity zrywalne, składające się z kołnierza i pręcika. Aby połączyć dwa elementy metalowe nitownicą ręczną należy nawiercić otwory, a następnie włożyć do nich nit i zakuć go zaciskając dźwignię.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment