Cięcie winorośli. Jak i kiedy przycinać winorośl?

Cięcie winorośli. Jak i kiedy przycinać winorośl

Właściwe przycinanie winogron jest kluczem do ich normalnego wzrostu i dobrych zbiorów.

Winogrona przycina się w celu regulacji wzrostu i owocowania krzewu. Roślina ta, ze względu na swoje naturalne cechy, tworzy więcej pędów i gron, niż jest w stanie odżywić. Jeśli winogrona nie zostaną przycięte, winorośl wydłuży się, a jagody się skurczą.

Jak przycinać winogrona na wiosnę?

Co do tego, kiedy lepiej przycinać winogrona, opinie ogrodników są podzielone. Przeciwnicy wiosennego przycinania twierdzą, że pnącza ścięte na wiosnę zaczynają „płakać” (istnieje nawet coś takiego jak „płaczące winorośle”), a to może zabić roślinę. W rzeczywistości tego problemu można uniknąć, jeśli podczas przycinania wykonuje się cięcia w kierunku od końcówek. Istnieje też poważny argument przeciwko przycinaniu jesiennemu: wówczas składniki odżywcze są odprowadzane do korzeni, co oznacza, że przycinając winorośl jesienią, pozbawiamy roślinę części pożywienia i osłabiamy ją przed zimowaniem. Optymalnym wyborem jest przycięcie winogron 2-3 tygodnie po opadnięciu liści (łatwiej przykryć cięte winogrona). Jeśli winogrona będą zimować bez schronienia, wytnij winorośl na wiosnę, zanim pąki spuchną.

Na co zwrócić uwagę?

Kiedy sadzonki winorośli już wyrosną i zaowocują, konieczne jest ich regularne przycinanie. Pamiętaj o kilku zasadach przy przycinaniu krzewu:

• Sekator musi być ostry.

• Pęd jest cięty w kierunku od owocu.

• Winorośl musi być zawsze przycinana z jednej strony.

Niezależnie od rodzaju formacji (standardowa lub niestandardowa) należy usunąć zamrożone, mocno zniszczone i chore gałęzie. Nie oszczędzaj też pędów grubszych niż 12 mm i odwrotnie, zbyt cienkich (mniej niż 5 mm średnicy) i słabych. Pędy nie powinny być zbyt długie.

Tradycyjnie podczas wiosennego przycinania na pędzie pozostawia się 1-2 sęki. Schemat przycinania winogron zależy od metody formowania i wieku. Ostrożnie usuwaj roczne gałęzie owocujące – nie uszkadzaj wieloletnich. Do owocowania warto pozostawić pędy o grubości większej niż 6 mm. Nie tnij gałęzi u nasady – zostaw mały „kikut”. Na każdej gałęzi pozostaw 2 najsilniejsze pędy – resztę skróć do 35 cm lub przytnij. Regularnie pozbywaj się pędów odstających – zmniejsza to obciążenie krzaka i zwiększa plony.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment