Pomysł na salon – pomysły i inspiracje

Pomysł na salon – pomysły i inspiracje

Pokój dzienny w każdym domu odgrywa wiele ról. Bywa centrum rozrywki, czytelnią, a nawet jadalnią. Zawsze wspólnym elementem jest spędzanie czasu całą rodziną i przyjmowanie gości. Salon powinien być zatem przytulny i wielofunkcyjny, a jednocześnie przestronny i wygodnie urządzony. Jakie pomysły na salon są szczególnie ciekawe?

Czy warto wybrać zestaw mebli wypoczynkowych?

Wygodny kącik wypoczynkowy w salonie służy i domownikom, i gościom. Wspólne maratony filmowe i rozgrywki na konsoli czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi mogą trwać nawet wiele godzin. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby fotele i/lub kanapy były wygodne i rozsądnie ustawione. Wiele osób korzystających z mebli wypoczynkowych w trakcie różnych rodzinnych aktywności woli, aby meble nie były ustawione frontem do telewizora.

Jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, możesz wybrać dwie dwu- lub trzyosobowe kanapy, pomiędzy którymi ustawisz długi stolik kawowy w typie ławy. Taki zakątek salonu zamieni się w prawdziwe centrum rozrywki. Zamiast spędzać z gośćmi czas w jadalni albo zimowe wieczory z pociechami przy planszówkach rozłożonych na podłodze w dziecięcym królestwie, lepiej usiądźcie w strefie wypoczynkowej przy wygodnym stoliku. Zmieści się na nim i serwis kawowy plus słodkości, i gra planszowa.

Funkcjonalne pomysły na kanapę do salonu

Jeżeli szukasz nietuzinkowych pomysłów na zaaranżowanie salonu, na pewno ustawienie dwóch kanap równolegle bądź w kształt litery L zachwyci gości. Nie jest jednak dla każdego, bo zajmuje sporo miejsca. W mniejszych pokojach dziennych sprawdzi się duet kanapa z dostawianą pufą. Na czym polega jego wyjątkowość? Głównymi zaletami puf są mobilność i wielozadaniowość. Pufę można łatwo przestawić, np. do pokoju córki, kiedy przyjdą do niej koleżanki i każde miejsce do siedzenia stanie się na wagę złota. Pufę łatwo też dowolnie przestawiać w salonie, tak aby mebel służył za podnóżek, stolik kawowy na drewnianą tacę i stoliczek, na który odłożysz książkę.

Dla wielu ważnym zagadnieniem jest też kanapa i fotele do małego salonu. We wnętrzach o niewielkim metrażu należy przede wszystkim znaleźć złoty środek między funkcjonalnością a designem. Jeśli szukasz mebli do kawalerki, wybierz kanapę rozsuwaną lub rozkładaną. Taki mebel przyda się też w większych mieszkaniach, w których nocują goście. Miej na uwadze, że zarówno rozkładane kanapy, jak i fotele muszą być bardziej odsunięte od ścian od nierozkładanych mebli – dystans ten wynika ze sposobu działania mechanizmu, który zamienia kanapę lub fotel w łóżko.

Praktyczne i dekoracyjne detale do salonu

Strefę wypoczynkową salonu warto uzupełnić o dekoracje i praktyczne akcesoria. Podstawowym jest bez wątpienia oświetlenie. Źródła światła możesz postawić na podłodze – lampy podłogowe z kilkoma regulowanymi ramionami przydadzą się i w trakcie czytania książki na kanapie, i podczas zabawiania gości. Innym pomysłem na nastrojowe oświetlenie, które przyda się w trakcie romantycznych wieczorów we dwoje albo jako subtelne oświetlenie na czas maratonów filmowych, jest portal kominkowy z wysokimi świecami.

Na koniec pomyśl jeszcze o niewielkim stoliku. Jak dobrać stolik kawowy do salonu? W większych przestrzeniach sprawdzi się ława kawowa. Niski stolik z prostokątnym blatem zmieści wiele filiżanek i skomplikowaną grę planszową. Alternatywą są okrągłe wyższe stoliki na jednej nóżce albo niskie kwadratowe stoliczki, które możesz postawić w narożniku salonu, pomiędzy fotelami albo z boku kanapy.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment