Montaż instalacji PV – samodzielnie czy z firmą?

Montaż instalacji PV – samodzielnie czy z firmą

Fotowoltaika to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd oraz ochronę środowiska naturalnego. Montaż instalacji fotowoltaicznej we własnym zakresie jest możliwy, jednak czy, aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Dlaczego lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Podpowiadamy.

Czy samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy może zainstalować na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Nie istnieją żadne zakazy, które uniemożliwiałby samodzielny montaż instalacji PV. Niemniej jednak warto wiedzieć o tym, że wszystkie połączenia elektryczne powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia lub kwalifikacje SEP E+D do 1kV. Przygotowaniem projektu instalacji PV również powinien zająć się wykwalifikowany specjalista, który uzyskał certyfikat w zakresie projektowania instalacji PV, wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, włącznie z pozostałymi elementami, jak np. falownik okablowaniem oraz osprzętem nie jest taki łatwy, jakby mogło się wydawać. Budowa przydomowej elektrowni słonecznej może przysporzyć wiele problemów, zwłaszcza osobom niedoświadczonym. Należy pamiętać o tym, że niewłaściwie wykonany montaż paneli fotowoltaicznych zwiększa ryzyko awarii, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia całej instalacji, a nawet pożaru. Więcej ciekawych informacji na temat montażu paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.

Dlaczego montaż instalacji PV warto zlecić wyspecjalizowanej firmie?

Aby system fotowoltaiczny działał z najwyższą wydajnością, a jego użytkowanie było w pełni bezpieczne, musi on zostać perfekcyjnie zaprojektowany, skonfigurowany i zainstalowany. Rozważasz samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych? Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, lepiej skorzystaj z wiedzy oraz doświadczenia profesjonalnych wykonawców.

Dobra firma instalacyjna nie przystąpi do montażu instalacji bez wcześniejszego przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego, co umożliwi zaprojektowanie instalacji dostosowanej do potrzeb gospodarstwa domowego. Audyt pomoże także ustalić moc instalacji, jaka w pełni pokryje zapotrzebowanie energetyczne obiektu. To, co najważniejsze profesjonalna firma dysponuje zespołem doświadczonych i kompetentnych monterów, gwarantując tym samym wysoką jakość wykonanej usługi oraz sprawne działanie instalacji. Ponadto, firma oferująca kompleksowe usługi instalacji fotowoltaiki pomoże w uzyskaniu dofinansowania lub kredytowania, co pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji.

Leave a Comment