Piece do centralnego ogrzewania – jaki wybrać?

Piece do centralnego ogrzewania - jaki wybrać?

Piec do centralnego ogrzewania to jeden z elementów instalacji grzewczej w domu. Piece do centralnego ogrzewania można podzielić według kilku kategorii, w tym: rodzaj zastosowanego paliwa, funkcje oraz moc kotła.

Jakie paliwo może być stosowane w piecu do centralnego ogrzewania?

Ogólnie rzecz biorąc, na rynku dostępne są kotły na paliwa stałe, paliwa ciekłe, gazowe oraz elektryczne. Obecnie dostępnych jest już kilka wariantów paliw, które mogą posłużyć do zasilania kotła.

Kotły zasilane paliwem stałym

Węgiel jest dzisiaj najpopularniejszym źródłem energii, a użytkownicy twierdzą, że najtańszym z możliwych. Piec węglowy wymaga jednak obsługi ręcznej i nie ma opcji sterowania automatycznego, chyba że piec węglowy nadmuchowy, który dłużej utrzymuje ciepło i można ustawić pożądaną temperaturę paleniska.

Innym piecem funkcjonującym na paliwie stałym jest piec na pellet. Pellet to inaczej biopaliwo, pozyskiwane najczęściej z granulowanego drewna i trocin, rzadziej z traw, skorupek kokosa czy drewna palmowego. Tak zasilany kocioł pozwala na ekonomiczne ogrzanie gospodarstwa domowego oraz funkcjonuje bezobsługowo nawet do tygodnia jeżeli posiada podajnik. Zasada działania podajnika opiera się na napełnieniu go biopaliwem i ustawieniu amplitudy temperatur, aby piec sam mógł pobrać potrzebny do spalania pellet.

Jeżeli szukasz proekologicznego rozwiązania to warto przyjrzeć się kotłom na ekogroszek, w którym występuje mała zawartość siarki, co powoduje, że jest mniej szkodliwy dla środowiska. Obsługa pieca na ekogroszek jest nieskomplikowana, nie wymaga używania siły i nie powoduje zabrudzeń. Najwygodniejszą dla użytkowników wersją piece na ekogroszek jest ten z automatycznym sterownikiem, dzięki któremu piec automatycznie produkuje ciepło w momencie spadku pożądanej temperatury.   

Kotły zasilane paliwem ciekłym

Do kategorii kotłów zasilanych paliwem ciekłym należą kotły gazowe, ale też kotły zasilane olejem opałowym. Działanie kotłów olejowych opiera się na zastosowaniu specjalnych palników nadmuchowych, dzięki którym ogranicza się zanieczyszczenie środowiska. W tego typu urządzeniach stosuje się lekkie oleje opałowe, które mają dużą efektywność spalania. Ich atutem jest automatyczne sterowanie oraz niska awaryjność.

Kotły elektryczne

Zwolennicy kotłów elektrycznych zwracają uwagę na dostępność prądu, ekologiczność takiego rozwiązania oraz zmniejszona produkcję zanieczyszczeń. Zaletą pieców zasilanych elektrycznie jest bardzo wysoka sprawność urządzeń, wygoda użytkowania oraz brak ryzyka zaczadzenia. Charakteryzują się one łatwym montażem, prostą i intuicyjną obsługą oraz możliwością łatwego wkomponowania urządzenia w przestrzeń domową.

Jakie są funkcje pieca do centralnego ogrzewania?

Piece do centralnego ogrzewania dzielą się na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny służy do ogrzewania pomieszczeń w budynku, natomiast dwufunkcyjny sprawdzi się, gdy poza ogrzewaniem pomieszczeń chcemy też uzyskać ciepłą wodę użytkową. Z reguły kotły jednofunkcyjne są tańsze i posiadają niewielką moc. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej kotły dwufunkcyjne, aby w ekonomiczny sposób pozyskiwać ciepłą wodę dla mieszkańców.

Jak dobrać moc kotła?

Moc zastosowanego pieca należy dobrać adekwatnie do zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Zapotrzebowanie to zaś wyliczyć trzeba na podstawie poziomu wyizolowania budynku, ilości mieszkańców oraz indywidualnych preferencji cieplnych użytkowników.

Leave a Comment