Jak prawidłowo nakładać akryl w narożnikach?

Jak prawidłowo nakładać akryl w narożnikach

Akryl budowlany jest popularnym materiałem wykończeniowym. Jego nałożenie nie sprawia większych problemów nawet osobom bez doświadczenia. By uzyskać pożądany efekt, warto stosować się do zaleceń producenta i pewnych ogólnych zasad. Warto wcześniej starannie przygotować odpowiednie narzędzia i powierzchnię. Dowiedz się, jak powinien być nakładany akryl!

Przygotowanie podłoża i narzędzi do nakładania akrylu

Akryl wymaga zastosowania specjalnego, ręcznego lub automatycznego pistoletu, który zapewnia precyzyjne jego nałożenie. Przydatna może okazać się również szpachelka bądź szpatułka, która ułatwi wygładzenie fug. Akryl biały Soudal powinien być stosowany wyłącznie na właściwie przygotowaną powierzchnię. Osusza się ją, oczyszcza z kurzu i zabrudzeń, olejów, smarów, wszelkich starych powłok. Jeśli akryl biały Soudal od parkietypetlak.pl ma być położony na chłonnych i porowatych podłożach, warto je zagruntować. Dopiero po spełnieniu powyższych warunków można przystąpić do nakładania akrylu w narożnikach.

Podłoże musi być suche i czyste. Poszczególne brzegi spoin warto zabezpieczyć taśmą maskującą, która powinna być usunięta tuż po ich obróbce. Akryl to środek, który aplikujemy płynnym, jednostajnym ruchem. Warto zwrócić uwagę, by nosek kartusza był przystawiony bezpośrednio do wybranej szczeliny. Świeżo zrobioną fugę należy wygładzić za pomocą wody z dodatkiem szarego mydła.

W jakich miejscach stosować akryl biały Soudal?

Profesjonalny akryl stosuje się na ogół do:

  • wypełnienia szczelin w betonie, tynku oraz murach,
  • spoinowania płyt gipsowo-kartonowych,
  • spoinowania miejsc wokół ram drewnianych oraz metalowych,
  •  łączenia narożników,
  • maskowania pęknięć w ścianach i sufitach,
  • wypełnienia szczelin przy parapetach, sufitach, listwach, schodach itp.

Akryl jest materiałem, który stosowany jest głównie podczas prac wykończeniowych. Pozwala on uszczelnić i zamaskować różne niedoskonałości w stosunkowo krótkim czasie. Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku znajdują się różne rodzaju tego materiału. Mają one  odmienne właściwości, a przez to inne zastosowania. Odpowiedni dobór typu akrylu sprawia, że uzyska się pożądany efekt.

Firma Parkiety Pętlak wskazuje, że optymalny czas wygładzenia akrylu, w zależności od jego rodzaju, wynosi od 2 do 10 minut. Po tym czasie utwardza się on powierzchniowo. Tak przygotowaną powierzchnię można pomalować, warto jednak poczekać, by uszczelniacz wysechł. Dzięki temu uzyskuje się właściwą porowatość ściany oraz możliwość idealnego pokrycia jej farbą. 

Warto pamiętać, że akryl jest odporny na mróz oraz promieniowanie UV. Dzięki temu środek ten ma bardzo szeroki zastosowanie. Cechuje się brakiem zapachu oraz szkodliwych, toksycznych składników. Można go wykorzystać na zewnątrz, a także w pomieszczeniach gdzie przebywają dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży. To środek, który jest odporny na skurcz podczas wiązania i który ma świetną przyczepność do wielu różnych powierzchni. Co ważne, jest bezpieczny dla środowiska.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment