Brama garażowa – jakie rozwiązania są dostępne i które z nich wybrać?

Brama garażowa – jakie rozwiązania są dostępne i które z nich wybrać?

Podczas budowy bądź modernizacji garażu możesz wybrać spośród kilku typów drzwi garażowych. Wśród dostępnych opcji największą popularnością cieszą się bramy segmentowe bądź uchylne. Czym wyróżniają się obydwa typy bram garażowych i w które z nich warto zainwestować?

Dlaczego odpowiedni wybór bramy garażowej ma duże znaczenie?

Odpowiednio dobrana brama garażowa ma bardzo duże znaczenie z wielu powodów. Oczywiście, podstawową kwestią jest zabezpieczenie wnętrza garażu, a zatem znajdującego się w środku samochodu i ewentualnie innego rodzaju przedmiotów. Warto pamiętać, że w większości przypadków złodzieje poszukują łatwych okazji – auta zaparkowanego na niezamkniętej posesji lub na ulicy przed domem. Dobrej jakości zamknięta brama garażowa stanowi wystarczający “odstraszacz” i z dużą dozą prawdopodobieństwa powstrzyma złodzieja nawet przed próbą kradzieży.

Dodatkowo, nie można zapominać również o tym, że dobrze dobrana brama wpływa korzystnie na ogólną prezencję posesji i odwrotnie: gdy dopasowujemy ten element, kierując się tylko i wyłącznie ceną, prawdopodobnie uzyskamy mało estetyczny efekt końcowy.

Nie można zapominać również o tym, że bramy garażowe chronią przed przedostawaniem się chłodu do wnętrza. O ile niska temperatura w samym garażu nie stanowi może ogromnego problemu (nawet przy niskiej szczelności, w garażu będzie cieplej niż na dworze), fakt że to pomieszczenie jest połączone z domem jest już sporym utrudnieniem. Dlatego też, aby nie pogarszać szczelności pokoi mieszkalnych, należy zadbać o dopasowanie odpowiedniej bramy garażowej.

Wady i zalety bram segmentowych

Bramy segmentowe złożone są właśnie z segmentów (inaczej paneli), czyli prostokątnych fragmentów wypełnionych pianką poliuretanową, których szerokość uzależniona jest od ogólnych wymiarów drzwi. Modele te otwierają się pionowo i sprawdzają się zarówno jako bramy do nowego budownictwa, jak i elementy do zamontowania w już istniejącym garażu podczas jego remontu. Największe zalety bram segmentowych to:

– prosty, stylowy wygląd – niewątpliwą zaletą bram segmentowych jest to, że wyróżniają się prostym wyglądem. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie modelu do niemalże każdego rodzaju domu, a szeroka gama kolorów, w jakich produkowane są te bramy sprawia, że każdy znajdzie bramę dopasowaną do jego preferencji;

– oszczędność miejsca – zdecydowaną zaletą bram segmentowych jest to, że nie wymagają one szczególnie dużo przestrzeni. To oznacza, że sprawdzą się szczególnie dobrze przy niewielkich, krótkich podjazdach i niedużych garażach, gdzie każdy centymetr kwadratowy ma duże znaczenie;

– łatwy montaż – bramy segmentowe są dość łatwe w montażu, co jest często podkreślane przez fachowców, którzy zajmują się tym na co dzień. Z tego względu taki element wyposażenia sprawdzi się dobrze m.in. w starszego typu budownictwie, gdy dochodzi do wymiany bramy garażowej, jednak będzie dobrą opcją również w przypadku nowych domów;

– przystępna cena – segmentowe bramy garażowe wyróżniają się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Dzięki temu ich montaż nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla kieszeni osoby, która jest zainteresowana wdrożeniem tego typu rozwiązania;

– wygoda użytkowania – większość nowoczesnych modeli bram segmentowych jest zaprojektowana tak, że możliwe jest założenie napędu, który zdecydowanie ułatwia korzystanie z bramy. Dzięki temu skracamy również do minimum ekspozycję wnętrza na chłodne powietrze: możemy bowiem zamknąć bramę już podczas opuszczania podjazdu samochodem, bez konieczności parkowania i zawracania.

Segmentowe bramy garażowe nie mają zbyt wielu wad, co czyni z nich dość popularny wybór. Wśród kwestii podnoszonych przez część klientów jest to, że jako bramy otwierające się pionowo, modele segmentowe potrzebują sporo miejsca na suficie (bowiem to właśnie tam się zawijają), a co za tym idzie – w szczególnych przypadkach, gdy garaż jest bardzo mały, ich montaż może być utrudniony. Poza tym jednak segmentowe bramy garażowe cieszą się sporą popularnością i trudno wskazać istotniejsze wady tego typu rozwiązań.

Wady i zalety bram uchylnych

Bramy uchylne to nieco starszy typ bramy garażowej, znany na świecie od wielu lat. To rozwiązanie, które ma wiele zalet:

– przystępna cena – jednym z największych plusów tego rozwiązania jest jego niewygórowana cena. Dzięki niej brama garażowa uchylna jest dostępna również przy niewysokim budżecie;

– łatwy montaż – podobnie jak w przypadku bram segmentowych, również bramy uchylne są dość łatwe jeśli chodzi o montaż. Sprawdzą się zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontu już istniejącego domu;

– możliwość ocieplenia – dużą zaletą bram uchylnych jest to, że w większości przypadków możliwy jest montaż napędu. W połączeniu ze sposobem montażu cecha ta sprawia, że bramy uchylne świetnie sprawdzają się, gdy zależy nam na dodatkowym ociepleniu garażu, np. dodatkową warstwą pianki poliuretanowej;

– prosty wygląd – niewątpliwą zaletą bram uchylnych jest także ich prosty, uniwersalny wygląd. Dzięki niemu mogą one stanowić zarówno element nowoczesnych domów, jak i zabudowań starszego typu.

Jak widać, uchylne bramy garażowe mają wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że nie są pozbawione wad. Głównym zarzutem, jaki stawia się przed tego rodzaju bramami jest to, że wymagają one sporo miejsca i rzeczywiście tak jest: uchylna brama nie sprawdzi się w przypadku niewielkiego podjazdu lub takiego rodzaju zabudowań, które uniemożliwiają uchylenie się bramy. Choć nowoczesne bramy tego typu wymagają zdecydowanie mniej przestrzeni i nie ograniczają powierzchni parkowania w takim stopniu jak bramy uchylne starszego typu – wciąż potrzebują więcej miejsca niż bramy segmentowe.

Wygodne bramy z napędem

Warto pamiętać, że montaż napędu to nie tylko ogromna wygoda, ale również oszczędność. Jak wspominaliśmy, dzięki automatycznie zamykanej i otwieranej bramie, czas ekspozycji wnętrza garażu na temperaturę z dworu jest skrócony o czas niezbędny na dotarcie z auta do bramy w celu jej manualnego zamknięcia. To z kolei oznacza mniejsze straty ciepła, szczególnie istotne zimą. Nie można zapominać również o komforcie samego kierowcy, który nie musi wysiadać z ciepłego wnętrza samochodu, by zamknąć bramę garażową.

Napęd można zamontować zarówno w bramie segmentowej, jak i uchylnej. To rozwiązanie, które zapewnia duży komfort użytkownikowi, a przy tym skraca czas niezbędny na wjechanie do garażu – dzięki wygodnej obsłudze bramy za pomocą pilota, możemy uruchomić proces jej otwierania nim faktycznie znajdziemy się na podjeździe. To szczególnie istotne w przypadku podjazdów wychodzących bezpośrednio na ulicę.

Dobrze dopasowana brama garażowa może pomóc w zachowaniu wygody, a także bezpieczeństwa rzeczy, które znajdują się we wnętrzu. Odpowiednio dobrany model będzie również stanowił świetny element dekoracyjny, dzięki któremu dom zyska zupełnie nowy charakter!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment