Zmiany w fotowoltaice. Czy dalej się opłaca?

Zmiany w fotowoltaice. Czy dalej się opłaca?

Proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany w przepisach poważnie zaniepokoiły wiele osób zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych, a także tych, którzy mają już swoje panele. Nowe regulacje wydają się bowiem niekorzystne. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy zmiany w fotowoltaice całkowicie przekreślą tę branżę i sprawią, że inwestycje w panele słoneczne staną się nieopłacalne?

Planowane zmiany w fotowoltaice od 2022 r.

Co dokładnie ma się zmienić? Projekt nowych przepisów zakłada przede wszystkim zrezygnowanie z systemu prosumenckiego używanego do tej pory przez większość właścicieli paneli fotowoltaicznych. Zamiast „magazynowania” energii u dostawcy i korzystania z atrakcyjnych opustów będzie można sprzedać nadwyżki po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Być może brzmi to atrakcyjnie, ale w praktyce oznacza nieco mniejszą opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Ceny energii na rynku to bowiem jedynie składowa ceny energii kupowanej od dostawcy.

W przypadku niedostatecznej produkcji własnej będziesz więc pobierał prąd z sieci po normalnej cenie. Nadwyżki będziesz zaś sprzedawać po cenie rynkowej, która jest niższa od niej mniej więcej o połowę. Nie sprawi to, że instalacje fotowoltaiczne staną się nagle nieopłacalne, ale wydłuży czas zwrotu funduszy przeznaczonych na inwestycję. Początkowo planowano wprowadzić tę zmianę od 1 stycznia 2022, ale istnieją postulaty za jej odroczeniem o kilka lat. Zasady mają też dotyczyć wyłącznie nowych instalacji. Według obecnych ustaleń systemy fotowoltaiczne oddane do użytku do 31 grudnia 2021 roku będą mogły korzystać rozliczeń prosumentów na dotychczasowych zasadach (według systemu opustów) przez kolejne 15 lat.

Czy fotowoltaika przestanie się opłacać od 1 stycznia 2022 roku?

Czy w związku z tym fotowoltaika przestanie się opłacać? Nic bardziej mylnego! Produkcja własnej energii elektrycznej ze słońca nadal pozwoli znacząco obniżyć rachunki za prąd i zdecydowanie zmniejszy zależność użytkowników od nieuniknionych podwyżek cen za prąd. Warto chociażby przypomnieć, że przed 2016 rokiem, gdy nie funkcjonował jeszcze system opustów, a ceny instalacji fotowoltaicznych były znacznie wyższe, również była to opłacalna inwestycja. Proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest również niczym szczególnym – podobne zasady obowiązują w wielu europejskich krajach.

Wiele wskazuje na to, że nowe przepisy są potrzebne ze względu na rosnącą ilość instalacji solarnych w naszym kraju. Do tej pory wielu prosumentów traktowało sieć energetyczną jako magazyn energii elektrycznej, co prowadziło do groźnych skoków napięcia.

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki po zmianie przepisów?

Jeśli dojdzie do wejścia w życie zmian w przepisach w podobnym kształcie do tego, który jest prezentowany obecnie, będzie trzeba się do nich dostosować, by zwiększyć opłacalność fotowoltaiki. Kluczowa będzie optymalizacja wykorzystania prądu. Opłacalne będzie zwiększenie autokonsumpcji, czyli wykorzystania produkowanej energii na bieżąco. Z czym to się wiąże? Np. z większym wykorzystaniem sprzętu elektrycznego w ciągu dnia. Nie powinno to być problemem dla firm czy gospodarstw rolnych, a także coraz większej ilości osób pracujących zdalnie. Nawet proste zmiany nawyków pomogą lepiej wykorzystać energię elektryczną z własnej produkcji i zwiększyć opłacalność fotowoltaiki.

Doskonałym pomysłem będzie też zmiana systemu grzewczego na pompę ciepła. To ekologiczne urządzenie zużywa podczas pracy niewielkie ilości prądu, pobierając ciepło z otoczenia. Przy podłączeniu do instalacji fotowoltaicznej jego eksploatacja jest więc praktycznie darmowa.

Możliwe będzie również magazynowanie energii za pomocą własnych magazynów (akumulatorów). Nie trzeba jednak inwestować w nie już teraz. Wybierając komponenty swojej instalacji fotowoltaicznej, warto wybrać falownik hybrydowy (obsługujący zarówno instalacje on-grid, jak i off-grid), by umożliwić sobie podłączenie magazynów energii w przyszłości.

Produkuj własną energię i oszczędzaj

Bez względu na to, czy planujesz zakup paneli fotowoltaicznych teraz, czy też w przyszłości, może to być opłacalna inwestycja. W uzyskaniu maksymalnych oszczędności oraz możliwie szybkiego zwrotu nakładów finansowych pomogą Ci eksperci – np. z firmy Erato Energy. Odpowiedni dobór parametrów instalacji, prawidłowy montaż i projekt to ważne czynniki, które wpłyną na opłacalność systemu niezależnie od zmian w przepisach. Dlatego koniecznie skonsultuj się z fachowcem, zanim podejmiesz decyzje związane ze swoją inwestycją.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment