Nietypowe pomysły na wnętrze domu jednorodzinnego

Nietypowe pomysły na wnętrze domu jednorodzinnego

Wybudowanie domu w pięknej okolicy według projektu, o którym marzyliśmy od lat, to tak naprawdę tylko początek. Kiedy przyjdzie nam się już wprowadzić i umeblować na podstawowym poziomie, można zacząć myśleć o tym jak podwyższyć poziom funkcjonalności wnętrz i przemienić dom w prawdziwą oazę spokoju.

W tym artykule, znajdziesz nietypowe pomysły na wnętrze domu jednorodzinnego, które nadadzą mu oryginalności i estetyki.

Basen kryty w wersji mini

Właśnie dlatego, coraz więcej właścicieli domów decyduje się na stworzenie niewielkiego wewnętrznego basenu (np. o wymiarach 2m/4m), położonego gdzieś blisko tarasu. Dodatkowo, można w nim zamontować pompę wypuszczają silny strumień wody co daje nie lada możliwości treningowe.

Zaprojektowanie takiego basenu, dopasowanego do reszty wnętrza nie jest łatwe, ale można to zrobić przy pomocy programu AutoCAD, którego całkiem łatwo się nauczyć. Można też skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, jednak w każdym przypadku należy liczyć się z ceną od 80,000 zł do 120,000 zł, w zależności od zaplanowanego projektu.

Nietypowe pomysły na wnętrze domu jednorodzinnego

Nietypowe wykorzystanie schodów

Kto powiedział, że schody muszą pełnić tylko jedną funkcję? Przy odrobinie wyobraźni, możemy znacznie zwiększyć ich funkcjonalność i przy okazji zaoszczędzić nieco cennego miejsca w domu.

Dla przykładu, schody mogą przeobrazić się w sofę, a jeżeli stopnie są wystarczająco szerokie, mogą one służyć jako dodatkowe miejsce siedzące. Poniżej stopni można nawet stworzyć szuflady o całkiem sporej pojemności lub przyozdobić je lampami LED, które nadadzą im ujmującego wyglądu. Warto również przemyśleć to jak wykorzystać przestrzeń pod schodami.

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na minimalistyczny projekt, gdzie schody niejako „wiszą” w powietrzu. Jeśli jednak schody znajdują się od razu obok ściany, poniżej można zbudować wysuwaną szafę, biblioteczkę, lub nawet niszę, w której znajdzie się biuro domowe lub miejsce zabaw dla dzieci.

Nietypowe pomysły na wnętrze domu jednorodzinnego

Ogród wertykalny

Dumą każdego posiadacza domu jest zbiór, roślin, które ozdabiają wnętrza. Kwiaty doniczkowe to jednak nic, w porównaniu z prawdziwym ogrodem wertykalnym, który można skonstruować na dowolnej ścianie, jeśli tylko jest tam wystarczająco dużo naturalnego światła i system do automatycznego nawadniania. Zestaw do tego typu ogrodu domowego można kupić jako moduł gotowy do instalacji (cena ok. 1000 zł). Oprócz roślin ozdobnych, można tam z łatwością hodować warzywa lub zioła.

Niektórzy decydują się również na stworzenie całej ściany mchu i paproci w łazience, od razu obok wanny. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla miłośników przyrody, którzy pragną spoglądać na zieleń podczas gorącej kąpieli.

Podłoga w łazience na poziomie ekspert

Jednym z najciekawszych pomysłów na oświetlenie łazienki jest zainstalowanie w podłodze lamp światłowodowych, które przemienią nasze płytki w gwieździste niebo. Do tego, warto zastanowić się nad zainstalowaniem podłogi podgrzewanej lub wykorzystaniem innych materiałów zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych. Na myśl przychodzi podłoga winylowa, laminowana lub zrobiona z płytek o wielu kolorach, które ostatecznie tworzą wymyślny wzór (tutaj w szczególności sprawdzą się portugalskie płytki typu azulejo).

Plaża w domu lub na podwórku

Kto powiedział, że aby cieszyć się plażą, trzeba jechać nad morze lub nad jezioro? Jednym z najlepszych sposobów na wniesienie odrobiny słonecznego klimatu do mieszkania, jest stworzenie swoistej piaskownicy. Wewnątrz można nawet postawić krzesło i fotel co jest pomysłem szczególnie atrakcyjnym dla osób pracujących z domu.

Piasek można wykorzystać również na zewnątrz, w ogrodzie. Mini plażę można stworzyć wysypując piach na wyznaczonym terenie i do tego zrobić siedziska z palet drewnianych. Do tego palenisko na środku i klimat plażowy gotowy.

To tylko niektóre z pomysłów, które warto wziąć pod uwagę podczas rozmyślania nad nietypowymi rozwiązaniami. Jeśli masz na myśli inne rozwiązania, podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment