Rolety okienne – ochrona przed światłem słonecznym

Rolety okienne - ochrona przed światłem słonecznym

Rolety wewnętrzne ni jest przesadnie trudne. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy zastanowić się, jak bardzo chcemy zaciemnić pomieszczenie, w którym się znajdą. Zależy to między innymi od ułożenia pomieszczenia w stosunku do stron świata oraz funkcji pokoju. Optymalnym rozwiązaniem często są rolety okienne dzień noc lub rolety rzymskie. Jakie rolety spotykamy najczęściej?

Rolety okienne – dostępne materiały

Powodem, dla którego w naszym oknie powinna znaleźć się roleta okienna, jest zasłonięcie okna lub regulacja oświetlenia naturalnego. Bez problemu znajdziemy roletę wykonaną w stylu, który dopasujemy do aranżacji pomieszczenia, jednak bardzo ważny jest także materiał, z jakiego została ona wykonana. Rolety wolnowiszące często wykonuje się z materiałów sztucznych, jak poliester czy poliamid, które są odporne na zniszczenia oraz promieniowanie UV. Jeśli nie planujemy całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, powinniśmy skorzystać z rolety z tkanin naturalnych, wykonanych z bawełny lub lnu. Natomiast w sypialni przydatne będą rolety zaciemniające, które mają dodatkową, podgumowaną powłokę, uniemożliwiającą dostęp światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia.

Rolety wewnętrzne

Ten typ rolet ma podwójną funkcję – ograniczają dostęp światła słonecznego do pomieszczenia, a jednocześnie mają funkcję dekoracyjną. Producent rolet wewnętrznych wykonuje nie tylko gotowe odmiany, ale także rolety na wymiar, dostosowane do potrzeb kupujących. Można skorzystać z rozwiązań ze strony internetowej producenta, można także opracować własne wzory i umieścić je na ramie okiennej. Rolety klasyczne można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, do zasłonienia dużych okien w sypialni, ale także niewielkich okien dachowych. Nieco bardziej zaawansowane osłony okienne pozwalają na dowolną regulacje jasności w pokoju, przydane są więc w często wykorzystywanych pomieszczeniach.

Rolety zewnętrzne

Zewnętrzne rolety chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia, są więc bardzo przydatne zwłaszcza w okresie zimowym. W roletach okiennych zewnętrznych często stosuje się materiały, umożliwiające tworzenie poduszki powietrznej między nimi a budynkiem, stanowiącej zabezpieczenie przed zimnym powietrzem z zewnątrz. Przydatne są one także latem – żaluzje aluminiowe, odcinające dopływ gorącego powietrza, mogą nieco ochłodzić pomieszczenie, dzięki czemu przebywanie w nim będzie znacznie przyjemniejsze. Producent rolet zewnętrznych oferuje także rolety, mające funkcje antywłamaniowe oraz zabezpieczające prywatność domowników.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment