Obrazy i grafiki w domu – jak je wyeksponować?

Obrazy i grafiki w domu – jak je wyeksponować?

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, zapewne kolekcjonujesz piękne przedmioty. Obrazy, ich reprodukcje, grafiki utalentowanych artystów… To wszystko może stać się znakomitą dekoracją wystroju. Czy wiesz, jak wyeksponować obrazy i grafiki w mieszkaniu?

Odpowiednio zaprezentowane obrazy robią jeszcze większe wrażenie! Przemyślana kompozycja złożona z kilku grafik wygląda elegancko. Możesz dodatkowo zastosować punktowe oświetlenie w celu zwrócenia uwagi na dzieła wiszące na Twojej ścianie. To najskuteczniejszy sposób na wyróżnienie detali we wnętrzu.

Domowa galeria sztuki – jak ją zorganizować?

Jak zorganizować domową galerię sztuki? Podajemy kilka sposobów:

  1. Zebranie oryginalnych dzieł malarskich może być bardzo drogie. Jest jednak kilka rozwiązań. Możesz skorzystać z reprodukcji wielkich dzieł, które upiększą Twoje wnętrze lub poszperać w antykwariatach lub pchlich targach. Można znaleźć tam prawdziwe perełki.
  2. Wspieraj polskich współczesnych twórców i kupuj ich oryginalne grafiki. To stosunkowo nieduży wkład z Twojej strony, za to dla twórcy to cegiełka wspierająca i promująca jego działania. Co więcej odrobina nowoczesnej sztuki ożywi Twoje ściany.
  3. A może zajmujesz się fotografią lub masz kolekcję wyjątkowych prac plastycznych Twojego dziecka? Kolorowe rysunki i zdjęcia mogą być świetnym akcentem w przestrzeni nowoczesnego salonu.

Na ścianie możesz powiesić jeden obraz lub cały rząd grafik. Świetnie wyglądają też kompozycje złożone z kilku fotografii w tym samym lub w różnych rozmiarach. 

Czy odpowiednie oświetlenie obrazów ma znaczenie?

To, jak będą się prezentować obrazy, zależy od rozmaitych czynników. Te czynniki to miejsce, kompozycja oraz światło. Jak sądzisz, czy odpowiednie oświetlenie obrazów ma znaczenie w ich prezentacji? Skoro pytamy, oznacza to, że zapewne ma znaczenie. Do tego przejdziemy za chwilę, a tymczasem sprawdźmy, co wpływa na odbiór obrazów.

Po pierwsze to, w jakim miejscu je powiesisz. Warto umieścić grafiki na największej ścianie pokoju, jeśli oczywiście jest pusta i warto ją ozdobić. Pomyśl także nad tym, aby udekorować nieużywaną przestrzeń nad sofą. Może to właśnie tam powinny znaleźć się obrazy?

Jak oświetlić obraz lampy bright

Po drugie, ważne jest to, jak dostosujesz wielkość obrazów do przestrzeni. Jeden mały obrazek na dużej ścianie może wyglądać jak nieudany eksperyment lub po prostu zniknąć w przestrzeni. Na dużej ścianie najlepiej będzie wyglądać złożona artystyczna kompozycja lub duże płótno.

Po trzecie – oświetlenie. Umieść obrazy w takich miejscach, w których będą wyglądać świetnie zarówno w dzień jak i w nocy. Wieczorem niezbędne będzie włączenie dostosowanej do tego celu lampy, aby wyeksponować dzieło.

Proste powieszenie ramki w odpowiednim miejscu to połowa sukcesu. Wybierz jeszcze specjalne lampy i stwórz w domu nastrój jak w galerii sztuki.

Lampa nad obraz dopasowana do Twoich potrzeb

Idealnym dopełnieniem wnętrza będą lampy nad obraz dopasowane do Twoich potrzeb i wystroju. W roli takiej lampy najlepiej sprawdzają się kinkiety. 

Kinkiety występują w zwykłej wersji ściennej i w tym przypadku musisz wziąć pod uwagę wiercenie dwóch otworów: do zawieszenia obrazu i do przymocowania lampy. Są jednak także takie kinkiety, które są mocowane do ramy obrazu. W ich przypadku nie musisz zapewniać dodatkowego otworu w ścianie.

Lampa nad obraz stworzy atmosferę jak w galerii sztuki. Wieczorem, podczas spotkania towarzyskiego, gdy Twoim celem będzie zaprezentowanie wnętrza w jak najlepszej odsłonie, kinkiet zapewni wyjątkowe wrażenia. Miękkie, ciepłe światło rzucane bezpośrednio na płótno zwróci uwagę na dzieło, a jednocześnie zaprezentuje je w najbardziej elegancki sposób. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment