Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy pompa ciepła się opłaca?

W związku z powiększającym się zagrożeniem klimatycznym, rosnącą świadomością ekologiczną oraz dbaniem o własne oszczędności i komfort, coraz więcej Polaków decyduje się na założenie pompy ciepła we własnym domu. Jednakże czy to się rzeczywiście opłaca?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, którego zadaniem jest ogrzewanie naszego budynku. Działa na zasadzie wymuszania przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Innymi słowy, “pompuje” ciepło z gruntu/wody/powietrza do wybranego miejsca.

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła: powietrzne, gruntowe, wylotowe, wodne pompy ciepła oraz hybrydowe. Ostatnie uważa się za najbardziej optymalne rozwiązanie dla efektywności ogrzewania budynku. Jednakże należy pamiętać, że zależnie od miejsca posadowienia pompy ciepła, różne rodzaje mogą być mniej lub bardziej wydajne.

W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się pompy pozyskujące ciepło z gruntu. Natomiast najbardziej optymalnym rodzajem ogrzewania wspieranego przez pompę ciepła jest ogrzewanie niskotemperaturowe – czyli ogrzewanie podłogowe.

Czy warto założyć pompę ciepła?

Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić przy planowaniu zakupu pompy ciepła.

Oszczędność

Dla wielu z nas to najważniejsze kryterium. Nowoczesne pompy ciepła są zwyczajnie najbardziej opłacalnym ekonomicznie wyborem dla domostw, w których występuje ogrzewanie podłogowe lub istnieje możliwość jego podłączenia. Oszczędzamy również na paliwie oraz opale, a także na podwyżkach ich cen – chociażby w tym roku cena ekogroszku wzrosła o 100 zł na tonie (!). A ten trend raczej nie ulegnie zmianie, więc ceny materiałów grzewczych będą wciąż rosły. Dzięki temu pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem długoterminowym dla naszego budżetu.

Ekologia

Pompa ciepła z pewnością jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem spośród popularnych systemów grzewczych. Sama w sobie nie wytwarza tylu szkodliwych substancji co piec węglowy. Pobiera głównie prąd (szczególnie w trakcie mroźnych zim, jeśli sama pompa ciepła jest wyposażona w elektryczną grzałkę i musi generować dodatkowe ciepło). Oczywiście, polskie pompy ciepła pobierają prąd wytworzony głównie z węgla, jednakże jest to i tak dużo bardziej ekologiczne niż palenie w piecu gazowym czy takim na paliwa stałe – ze względu na efektywność elektrowni.

Najbardziej ekologiczne pompy ciepła są wtedy, kiedy mamy zainstalowaną fotowoltaikę –  dzięki takiemu połączeniu mamy ekologiczne i tańsze rozwiązanie problemu ogrzewania zasilanego pośrednio prądem. Prawdziwy obieg zamknięty.

Komfort

Ważnym atutem pomp ciepła jest również komfort. Nie musimy brudzić się dorzucając ekogroszek do pieca. Nie ma problemu z szukaniem firmy sprzedającej węgiel czy olej. Jest to poziom komfortu, który zaoszczędza nam sporo czasu i nerwów.

Kiedy się zwróci pompa ciepła?

Zwrot inwestycji z pompy ciepła zależy od wielu czynników. Od miejsca założenia maszyny, klimatu, rodzaju urządzenia czy średniej rocznej temperatury. Zazwyczaj mówi się o zwrocie kosztów w ciągu od kilku do kilkunastu lat – w zależności od posiadanego systemu grzewczego oraz rodzaju paliwa, jakie wykorzystujemy.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Dodatkowo, jeśli posiadamy klimatyzator, to wtedy będziemy mogli w lato również obniżyć koszty z nim związane, dzięki pompowaniu chłodniejszego powietrza z gorącego np. powietrza lub gruntu. To wpłynie na istotne skrócenie czasu zwrotu zakupu pompy ciepła.

Jakie dotacje można wykorzystać przy zakupie pompy ciepła?

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dotacjach, które możemy wykorzystać w celu zainstalowania pompy ciepła. Z dotacji Czyste Powietrze możemy uzyskać od 9 do 18 tys. złotych, w przypadku jeśli wymieniamy tzw. “kopciucha” na pompę powietrze/woda. Natomiast w przypadku pompy powietrze/powietrze możemy uzyskać od 3 do 6 tys. zł.

Wykorzystać można również Ulgę termomodernizacyjną, która pozwala na odpisanie zakupu i montażu pompy ciepła od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym. Można ją łączyć również z innymi dotacjami (np. Czyste Powietrze). Maksymalna kwota odliczenia podatku to 53 tys. złotych.

Niestety, osoby zarabiające powyżej 100 tys. zł rocznie nie otrzymują dotacji pieniężnych na inwestycje w pompę ciepła, ale mogą na spokojnie wykorzystać ulgę termomodernizacyjną.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment