Żaluzje czy karnisze – nowoczesne osłony okienne

Jeszcze do niedawna modne były „gołe” okna – dziś mamy wracają na salony dekoracje okienne! Jakie żaluzje lub karnisze wybierzesz do swoich wnętrz?

Co wybrać: zasłony czy żaluzje?

Podstawową funkcją zasłon – jak sama nazwa już wskazuje – jest osłanianie pomieszczeń przed nadmiarem słońca oraz przed ciekawskimi spojrzeniami. Temu samemu służą żaluzje, chociaż robią to w nieco inny sposób. Warto także skupić się na ich dekoracyjnym charakterze – i zasłony, i żaluzje mogą być dodatkiem do wnętrz nie tylko funkcjonalnym, ale i bardzo estetycznym.

To, którą opcję wybierzesz, zależy tak naprawdę jedynie od Twojego gustu i stylu pomieszczeń. Poniżej omawiamy najważniejsze zalety obu rozwiązań.

Karnisze i zasłony – dlaczego warto?

Same zasłony – w zależności od wybranego koloru, tkaniny, długości czy wzoru – mogą pełnić różne funkcje. Mogą wizualnie powiększać lub pomniejszać przestrzeń, a także samo okno. Mogą nadawać pomieszczeniu wyrazu lub domykać kompozycję, uzupełniając styl całego wnętrza. No i oczywiście pomogą w kontroli ilości wpadających do pokoju promieni słonecznych.

Zasłony pozwalają na szybkie zmiany w wyglądzie pomieszczenia. Mamy mnóstwo możliwości ich upinania, drapowania i układania, zawsze łatwo jest też je wymienić na inne.

Jak wybrać karnisz?

Jeśli decydujesz się na zawieszenie zasłon, pamiętaj, że ich uzupełnieniem jest nowoczesny karnisz marki Karnix. Te ciężkie już dawno wyszły z mody – teraz ważny jest design! Odpowiedni wzór i kolor to gwarancja, że styl Twoich wnętrz będzie spójny i zachwycający.

Oprócz wyglądu, liczy się także właściwy wymiar nowoczesnego karnisza. Przede wszystkim powinien być on  nieco dłuższy od wnęki okiennej – z obu stron powinien wystawać o ok. 15-20 cm. Dlatego zanim zamówisz karnisz, dokładnie wymierz swoje okna!

Żaluzje – dlaczego warto?

Dla tych, którzy nie przepadają za firanami i zasłonami, stworzone zostały żaluzje. System ten pozwala na precyzyjną regulację ilości wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Przylegają bezpośrednio do ramy okna (lub wnęki okiennej), więc chronią szczelniej.

Żaluzje są banalne w montażu, nie wymagają dodatkowych elementów – dlatego są świetną opcją, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na montaż karnisza. Ponadto żaluzjami można sterować na różne sposoby, więc możesz wybrać nie tylko te ręcznie zasuwane, ale i za pomocą pilota lub nawet aplikacji w smartfonie. W porównaniu do zasłon są także łatwiejsze do utrzymania w należytym porządku: mniej się brudzą i dużo wygodniej jest je czyścić.

Jak wybrać żaluzje?

Dziś żaluzje projektowane są z różnych materiałów i w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz te idealne do swoich wnętrz. Są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że sprawdzą się zarówno w dużym pokoju, w sypialni, jak i w łazience czy w kuchni.

Spośród naprawdę wielu rodzajów szczególnie warte uwagi są te wykonane z drewna. Są nie tylko bardzo estetyczne i nadają prestiżowego wyglądu wnętrzom, ale i funkcjonalne – pomagają uniknąć nagrzewania się pomieszczenia, zatrzymując temperaturę.

Żaluzje drewniane w szerokiej gamie kolorystycznej znajdziesz tutaj: https://www.karnix.pl/zaluzje-drewniane-9870.html

Możesz także przeczytać

Leave a Comment