Wszystko, co powinieneś wiedzieć o twardej wodzie!

Każdy z nas słyszał o problemach z twardą wodą w wielu gospodarstwach domowych. Winowajcą są związki zwane węglanami. Najczęściej są za to odpowiedzialne węglany magnezu oraz wapnia. Mogą negatywnie wpływać na działanie domowych urządzeń, takich jak ekspresy do kawy, pralki czy czajniki. Co warto wiedzieć o twardej wodzie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

Jak zbadać twardość wody?

Warto wiedzieć, że twardość wody dzielimy na twardość węglanową oraz niewęglanową. Za twardość węglanową odpowiadają węglany wapnia i magnezu oraz wodorowęglany wapnia i magnezu. Natomiast za twardość niewęglanową: siarczany, azotany, chlorki i inne sole. Jeżeli chcesz pozbyć się problemu, jakim jest zbyt duża twardość w Twoim kranie, najpierw warto określić skalę problemu. W tym celu możliwe jest zbadanie twardości wody. Możesz to zrobić kilkoma sposobami, które znajdziesz poniżej!

Testy kropelkowe

Metoda miareczkowania to prosty, ale skuteczny jak na warunki domowe sposób sprawdzania twardości wody. Wykonuje się go powszechnie. Do tego badania wystarczy jedynie butelka z roztworem i kilka przydatnych przedmiotów, które zazwyczaj dołączone są do zestawu.

Wynik twardości wody można odczytać w stopniach niemieckich:

  • 0-4 dH – woda bardzo miękka
  • 5-8 dH – woda miękka
  • 9-12 dH – woda średnio twarda
  • 13-18 dH – woda twarda
  • 19 i wyżej dH – woda bardzo twarda

Paski testowe

To bardzo proste oraz powszechne narzędzie. Jest popularne przede wszystkim z racji tanich kosztów, jak również prostoty wykonywanego pomiaru. Musisz jedynie zamoczyć pasek w wodzie, a już po chwili otrzymasz wynik w postaci zabarwionego na konkretny kolor paska. Najczęściej wynik przedstawia się tak, że czerwony oznacza bardzo twardą wodę, natomiast kolor zielony wodę miękką.

Usługa firmy sprzedającej filtry

Możesz również skorzystać z usługi firmy sprzedającej filtry. To właśnie firmy sprzedające filtry wodne najczęściej oferują możliwość przebadania wody na miejscu u potencjalnego klienta. Taka usługa to świetna reklama dla firmy oraz ukłon w stronę nowych klientów.

Jak uchronić sprzęty domowe przed twardą wodą?

Z powodu twardej wody cierpią przede wszystkim urządzenia domowe takie jak pralki, czy ekspresy do kawy. Jak zatem uchronić je przed usterką lub całkowitą awarią? Możesz oczywiście wyposażyć się w specjalne narzędzia do zmiękczania wody lub filtry. Jednak bardzo ważne jest, aby utrzymywać narzędzia domowe w czystości. W ten sposób uchronisz na przykład ekspres do kawy przed odkładającym się w przewodach kamieniem.

Twarda woda to problem w wielu polskich domach. Ucierpiał przez nią już niejeden sprzęt domowy. Jeżeli nie wiesz, jak poradzić sobie z tą lub inną kwestią, zapytaj o to zaufanego hydraulika! Jotka hydraulik to firma, która zajmuje się tego typu problemami. Nie straszne im ani czyszczenie kanalizacji we Wrocławiu, ani naprawa zlewu.

źródło zdjęcia: freepik.com

Leave a Comment