Meble dębowe – ponadczasowa elegancja

Meble drewniane gwarantują wyjątkową trwałość i komfort użytkowania. Dąb od stuleci uznawany jest za odpowiednik siły, potęgi i trwałości, dla Słowian był centrum wszechświata, najważniejszym ze wszystkich drzew, symbolem długowieczności. Właściwości drewna dębowego stanowią o jego popularności jako surowca do produkcji mebli. Meble dębowe są odporne na działanie czynników mechanicznych i charakteryzują się ciepłą, złotawą barwą.

Właściwości mebli dębowych

Drewno dębowe jest dosyć ciężkie i trudno zapalne, nadaje się do wykorzystania po osiągnięciu 120 lat. Wyjątkową zaletą drewna dębowego jest sposób, w jaki się starzeje, w odróżnieniu od innych gatunków drewna z upływem lat następuje jego naturalne ciemnienie, co nadaje mu szczególnej szlachetności i elegancji. Łatwo poddaje się obróbce gięcia i można nadać mu dowolny kształt, nie sprawia również problemów podczas klejenia i barwienia. Jest to bardzo twarde drewno, więc przy polerowaniu może sprawiać pewne trudności.

Trwałość i wytrzymałość dębu sprawiają, że meble wykonane z tego surowca są odporne na różnego rodzaju zarysowania i wgniecenia. Dąb charakteryzuje się również wyjątkowym usłojeniem drewna, słoje są rozłożone regularnie i są różnej wielkości. Surowiec ten bardzo dobrze sprawdza się w charakterze materiału użytego do wykonania blatów stołów, biurek, a także nóg mebli lub ich frontów. Meble wykonywane z litego drewna muszą być umiejętnie łączone, ponieważ pod wpływem wilgotności i wysokiej temperatury mogą ulec wypaczeniom i pękaniu. Tego typu dębowe meble znajdziesz na pod tym adresem.

stół z drewna dębowego

stół z drewna dębowego

Naturalne drewno dębowe jest złote i szare, z upływem czasu zmienia kolor na różne odcienie brązu. W prosty sposób można zmienić kolor drewna, pokrywając je kolorową bejcą lub olejem. Jeśli chcemy zachować naturalną barwę dębu, trzeba regularnie impregnować i zabezpieczać surowiec odpowiednimi środkami światłochronnymi.

Stół dębowy – najwyższa jakość

Ze względu na swoje właściwości dąb jest optymalnym surowcem na stół, który jest centrum salonu lub kuchni. Stoły drewniane mogą być wykonane z wielu gatunków drewna, najważniejsze, aby materiał był twardy i odporny na intensywną eksploatację. Takimi cechami charakteryzuje się drewno dębowe, dające gwarancję, że będzie służyło przez dziesięciolecia.

stół dębowy w salonie

Nie można także zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji stołu dębowego, ponieważ to na nim ustawiamy naczynia, wazony i inne dekoracje jednym słowem jest to mebel dynamicznie użytkowany. Pomimo tego, że jest to surowiec odporny na wilgoć, nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z wodą. Oczywiście, jeśli powstaną niewielkie uszkodzenia, łatwo można je naprawić poprzez szlifowanie. Najlepiej jest jednak wszystkich plam pozbywać się na bieżąco, aby nie wniknęły w strukturę drewna, szczególnie jeśli są to plamy z czerwonego wina czy kawy. Stoły dębowe – https://strongtree.pl/debowe-stoly są również wrażliwe na działanie wysokich temperatur, dlatego trzeba unikać stawiania bezpośrednio na blacie gorących naczyń. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej impregnacji.

Meble dębowe – impregnacja

Po odpowiednim wyczyszczeniu i pozbyciu się zabrudzeń należy zadbać o właściwą pielęgnację powierzchni drewnianych. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich środków z dodatkiem wosków lub olejów, które z każdym użyciem wnikają i pozostają w coraz większej ilości na powierzchni drewna, tworząc powłokę ochronną. Może to być zwykły olej lniany lub oliwa z oliwek. Raz w miesiącu można wykonać profilaktyczne olejowanie z zastosowaniem oleju specjalnie dedykowanego powierzchniom dębowym.

Odpowiednio pielęgnowane stoły i meble wykonane z drewna dębowego mogą być elegancką ozdobą każdego pomieszczenia przez wiele lat.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment