Rodzaje materaców – krótki przewodnik

Materac to jeden z najważniejszych zakupów do domu. Odpowiednio dobrany pomoże Ci faktycznie odpocząć każdej nocy. Zapewni też optymalne podparcie dla kręgosłupa i odciąży mięśnie. Tylko od czego zacząć poszukiwania, skoro nawet nie wiesz, czym różnią się poszczególne rodzaje materaców? Sprawdź nasz przewodnik, a stanie się to znacznie prostsze.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe należą do najstarszych i wciąż najpopularniejszych. Wykorzystanie sprężyn schowanych pomiędzy warstwami pianki zapewnia wyjątkową sprężystość. Dzięki temu materace sprężynowe są bardzo wygodne. 

Współczesne materace do łóżka tego typu mają zdecydowanie lepsze konstrukcje niż te znane sprzed lat. W zależności od sposobu montażu sprężyn mówimy o materacu bonellowym (bonelowym) lub kieszeniowym.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe istnieją na rynku stosunkowo od niedawna i znacząco różnią się od materacy sprężynowych, jakie możesz pamiętać sprzed kilkudziesięciu lat. Każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszeni z tkaniny i pracuje niezależnie od innych. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Materac kieszeniowy to bardzo dobry wybór do podwójnego łóżka – wówczas ruchy jednej osoby nie powodują falowania całej powierzchni, dzięki czemu druga osoba może spać spokojnie.

Materace bonelowe

Materac bonelowy jest udoskonaloną wersją materaca sprężynowego sprzed lat. Sprężyny są ze sobą połączone, dlatego podczas ruchów jednej osoby cały materac będzie falować. Modele bonelowe są za to bardzo wytrzymałe i świetnie nadają się dla osób o dużej wadze. Obecnie sprężyny są znacznie wytrzymalsze niż kiedyś. Używane materiały zabezpieczające sprężyny z obu stron zapobiegają ich wydostawaniu się na zewnątrz. Warto również wiedzieć, że materace bonelowe często są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

Materace piankowe

Materace piankowe również są obecnie dość popularne. Nie mają one sprężyn i są wykonywane z jednej lub kilku warstw pianki o różnej gęstości oraz właściwościach. Użyte materiały determinują twardość i sprężystość materaca. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą materace z pianki:

  • poliuretanowej – w miarę tanie, zapewniające bardzo dobrą izolację termiczną i cyrkulację powietrza, dostępne w wersji miękkiej lub twardej;
  • wysokoelastycznej – pianka poliuretanowa o zwiększonej elastyczności i twardości  zapewnia bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa i świetnie tłumi drgania wywołane np. ruchami drugiej osoby;
  • termoelastycznej – czyli dostosowującej się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i temperatury; takie materace zapewniają idealne podparcie, dzięki czemu są bardzo wygodne i zapewniają efektywny odpoczynek.

Pianka termoelastyczna jest polecana m.in. pacjentom ortopedycznym i kobietom w ciąży. To również rozwiązanie dla najbardziej wymagających osób, którym nie odpowiadają materace sprężynowe. Modele poliuretanowe są za to najtańsze i dostępne w wielu wariantach.

Materace lateksowe

Materace lateksowe są, co do zasady, droższe od piankowych. Wyróżnia je doskonała sprężystość. Dopasowują się do kształtu ciała, odciążając cały układ ruchu i zapewniając komfortowy sen. Są uznawane za antyalergiczne, raczej chłodne i przewiewne. Bardzo dobrze nadają się również dla dzieci. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zawartość lateksu – najlepsze modele mają go aż 80%. Trzeba się jednak wówczas liczyć z ich wysoką ceną.

Leave a Comment